Marzy Ci się dobrze płatny zawód? Chciałbyś otworzyć kancelarię prawną? Od zawsze fascynuje Cię świat prawników? Zastanawiasz się jak rozpocząć taką karierę? Stoisz przed dylematem związanym z wyborem studiów? Szukasz sprawdzonej i praktycznej porady w tym zakresie? Jeżeli tak to ten tekst zdecydowanie przypadnie Ci do gustu. Serdecznie zapraszamy Cię do jego lektury!

Kancelaria prawna – jak zostać prawnikiem?

Wiele osób podziwia pracę prawników oraz marzy o takiej ścieżce kariery. Niestety niezbyt wiele osób zdaje sobie sprawę jak długą i ciężką drogę trzeba przejść by móc założyć i pracować we własnej kancelarii prawnej. Oczywiście wszystko zaczyna się od wyboru studiów – koniecznie muszą być to studia prawnicze magisterskie realizowane na polskiej uczelni. Trwają one przez 5 lat, po których należy ubiegać się o przyjęcie na aplikację adwokacką lub radcowską. Oczywiście o przyjęciu lub nie decyduje trudny egzamin wstępny. Jeżeli podoła się temu wyzwaniu to należy odbyć aż 3 lata takiej aplikacji, po których należy zdać państwowy egzamin adwokacki lub radcowski. Dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku z takiego egzaminu otrzymuje się uprawnienia do wykonywania zawodu. Jak więc widać cały proces szkolenia zajmuje aż 8 lat ciężkiej nauki. Pomijamy przy tym to, że na studia prawnicze naprawdę ciężko jest się dostać.

Kancelaria prawna – co po skończeniu edukacji prawniczej?

Posiadając uprawnienia można założyć swoją własną kancelarię, oczywiście nie jest to jednak takie proste. Wymaga to dużego nakładu finansowego. Niestety większość osób, które dopiero co ukończyły naukę nie ma po prostu tak dużych nakładów finansowych. Zwykle kończy się na zatrudnieniu w dużej kancelarii. Po kilku lub kilkunastu latach pracy można starać się o założenie własnego biznesu. Oczywiście kancelaria prawna to bardzo trudny i wymagający biznes – duża konkurencja na rynku sprawia, że bardzo ciężko jest się na nim utrzymać.

Kancelaria prawna – ile się zarabia?

Większość osób uważa, że prowadzenie własnej kancelarii adwokackiej lub radcowskiej jest zawsze świetnym biznesem. Reala są jednak często zgoła inne. Utrzymanie kancelarii to naprawdę bardzo wysokie comiesięczne koszty. Często po ich odliczeniu okazuje się, że zarobki wahają się jedynie w okolicach średniej pensji krajowej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here