W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszy się system ERP. Jest to nowoczesne oprogramowanie, które umożliwia sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem.

Co to jest system ERP?

Sprawne zarządzanie nie jest łatwe, nawet jeżeli ktoś ma odpowiednie doświadczenie oraz umiejętności. Dawniej nie było takich systemów technologicznych jak teraz, dlatego możliwości są obecnie dużo większe.

Chodzi przede wszystkim o to, żeby wykorzystywać wszystkie zasoby, a także koordynować wiele działań jednocześnie. Sprawne wykorzystywanie zasobów bez wątpienia jest kluczem do sukcesu. Nie ma znaczenia jaka to branża i czym się zajmuje przedsiębiorstwo, ponieważ system ERP sprawdzi się praktycznie wszędzie. Koszty działalności przedsiębiorstwa można znacząco zredukować przy pomocy oprogramowania.

Rozwój systemu

Nazwa ERP pochodzi z języka angielskie i oznacza Enterprise Resources Planning i oznacza planowanie zasobów w przedsiębiorstwie. Jest to oprogramowanie dedykowane wszystkim przedsiębiorcom, niezależnie od tego jak dużą firmę posiadają. Dostępne zasoby można sprawnie wykorzystać, jeżeli wszystkie procesy będą zautomatyzowane.

Narzędzie jest w pełni zintegrowane, a to również jest bardzo ważne. Nie wszyscy mają świadomość, że informacje ze wszystkich obszarów przedsiębiorstwa są dostępne w jednej ogromnej bazie danych. Kluczowa jest nie tylko księgowość i logistyka, ale także marketing. Pracownicy będą później działać na podstawie przygotowanego systemu. Aplikacje, z których składa się oprogramowanie w normalnych warunkach działałyby oddzielnie.

Zalety stosowania oprogramowania ERP

Ogromna oszczędność czasu jest zdecydowanie największą zaletą takiej integracji. Nie trzeba się przełączać między programami, żeby otrzymać konkretne informacje. W systemie ERP dobrze sprawdza się także komunikacja pomiędzy różnymi działami. Warto zwrócić uwagę na fakt, że stworzenie takiego systemu było możliwe dzięki rozwiniętej technologii informatycznej.

Należy pamiętać, że pierwsze pierwowzory oprogramowania powstały niedługo po II wojnie światowej. Jako pierwszy powstał system MRP, czyli Material Resources Planning. Później powstały komputery z dużą mocą obliczeniową, dzięki czemu możliwości systemów znacząco się zwiększyły. Od rodzaju przedsiębiorstwa zależy zastosowanie systemu ERP. Taki system można skutecznie wykorzystać praktycznie w każdym przedsięwzięciu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here