Jakie wyróżniamy fazy alkoholizmu?

0
1154

Alkohol towarzyszy ludziom od zarania dziejów. W starożytnym Egipcie raczono się piwem w cieniu piramid. Starożytni Kartagińczycy, Greccy i Rzymianie preferowano wino. Niskoprocentowe wódki zdobiły biesiadne stoły starożytnych Chińczyków, pozostając na nich do dzisiaj. Podobnie jak japońskie sake o długiej tradycji sięgającej III p.n.e. Można więc śmiało powiedzieć, że alkohol towarzyszy człowiekowi od zawsze, odpręża, dodaje odwagi i animuszu. Żarty zaczynają się sypać jak z rękawa, grono znajomych rośnie. Człowiek zaczyna być postrzegany jako tzw. dusza towarzystwa. Z czasem ilość wypitego alkoholu zaczyna rosnąć. Zainteresowanie innymi maleje, liczy się sam fakt napicia się. Z przyjemności alkohol staje się niezbędnym elementem dnia codziennego. Jak rozwija się uzależnienie od alkoholu?

Jakie wyróżniamy fazy alkoholizmu?

1. Faza prealkoholowa (wstępna):

Na tym etapie po alkohol sięga się towarzysko, szybko odkrywając jego zalety jako środka łagodzącego stres. Zaczyna się pić już nie tylko w trakcie uroczystości, ale również na poprawę nastroju. Warto tutaj zauważyć, że faza wstępna może trwać nawet kilka lat i jest trudna do rozpoznania dla osób trzecich, gdyż alkoholik nie pije w samotności, tylko szuka możliwości, żeby zajrzeć do kieliszka, np. jest zawsze chętny do udziału w spotkaniach towarzyskich.

2. Faza ostrzegawcza (zwiastunowa):

Pijącemu zaczynają coraz częściej towarzyszyć tzw. luki w pamięci. Pojawiają się wyrzuty sumienia generujące również picie w samotności. Podczas przyjęć to alkoholik głównie inicjuje wypijanie kolejnych kolejek. Cechuje się też wzrostem agresywności, a jego zachowanie po spożyciu alkoholu ulega zmianie.

3. Faza krytyczna (ostra):

W tej fazie alkoholik traci kontrolę nad piciem, pojawiają się tzw. ciągi alkoholowe. Okresy abstynencji zaczynają się kurczyć, zdominowane okresami picia. W tej fazie pojawia się również tzw. klinowanie polegające na gromadzeniu zapasów trunków, aby alkoholik zawsze miał możliwość napicia się. Pijący zaczyna odczuwać też potrzebę usprawiedliwiania swojego postępowania przed rodziną, gdyż nie jest w stanie wywiązać się z żadnej obietnicy i nie można na nim polegać.

Fazy rozwoju choroby alkoholowej kończą się na fazie przewlekłej (faza 4). Na tym etapie alkoholik pije już codziennie, w pracy, w domu, wszędzie gdzie tylko może. Tzw. ciągi alkoholowe są coraz dłuższe. Pijący całkowicie traci nad sobą kontrole, stając się uzależnionym fizycznie od spożywania alkoholu. Objawy abstynencyjne, czyli drżenie rak, bóle głowy, wymioty, lęki, zaburzenia snu itp. są charakterystyczne dla tej fazy i ustępują zazwyczaj po wypiciu alkoholu. Alkoholik wyzbywa się również wszelkich wyrzutów sumienia. Nieleczony alkoholizm na tym poziomie może doprowadzić do śmierci.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/fazy-alkoholizmu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here