Od momentu pierwszych odnotowanych przypadków zakażenia koronawirusem, pojawiło się pytanie czy zagraża on ciąży. Zachodziła obawa o wpływ choroby COVID-19 na zdrowie kobiet będących w błogosławionym stanie oraz płodu. Wraz z kolejnymi badaniami zakażonych i ciężarnych pań wiemy już coraz więcej w tym temacie.

Kobieta w ciąży podczas trwania pandemii

Koronawirus największe spustoszenie sieje w organizmach osłabionych i o zaniżonej odporności. Na ciężki przebieg COVID-19 najbardziej narażone są osoby z chorobami nowotworowymi, sercowo-naczyniowymi, układu oddechowego, zapalnymi jelit oraz współistniejącymi.

Kobieta spodziewająca się dziecka wymaga specjalnej troski, dlatego do tematu ciąża a koronawirus należy podejść bardzo poważnie. Organizm ciężarnej jest osłabiony, przez co bardziej narażony na infekcje i zachorowania. Należy zatem zrobić wszystko, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia. Pomoże w tym przestrzeganie obowiązujących w czasie pandemii zasad bezpieczeństwa. Należy zatem ograniczyć kontakty z dużą grupa osób, pamiętać o dezynfekcji i myciu rąk, a także zasłanianiu nosa oraz ust podczas przebywania w miejscach publicznych. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.adamed.expert/artykuly/szczegoly/ciaza-podczas-pandemii-sars-vov-2

Ciąża a koronawirus

W pierwszych miesiącach pandemii COVID-19 sądzono, że koronawirus nie stanowi zbyt wielkiego niebezpieczeństwa dla kobiet w ciąży. Przyszłych matek nie zaliczano też do grupy ryzyka. Pierwsze wyniki obserwacji zakażonych zdawały się potwierdzać tę tezę. Nie zaobserwowano też, że zakażenie koronawirusem przyczynia się do większej możliwości utraty ciąży. Oczywiście zdawano sobie sprawę, że organizm kobiety będącej w stanie błogosławionym jest bardziej narażony na infekcje, ze względu na jego osłabienie i aktualny stan. W późniejszym okresie sugerowano jednak, że podatność na zainfekowanie wirusami, czy wysoka gorączka mogą jednak wpływać na wystąpienie wielu powikłań. W ich wyniku jak przypuszczano może dojść do np. przedwczesnego porodu, wystąpienia u dziecka wad wrodzonych, jego niskiej masy po urodzeniu, a w najgorszym przypadku do poronienia.

Kobiety w ciąży bardziej narażone na powikłania

Jednak niedawno podano nowe informacje dotyczące tematu ciąża a koronawirus. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom poinformowało, że zakażone kobiety w ciąży, są dużo bardziej narażone na to, że trafią na oddział intensywnej terapii oraz poddaniu intubacji, niż panie nie spodziewające się dziecka. Wśród ciężarnych, które miały koronawirusa zdarzały się także przypadki śmiertelne. Badania nadal trwają, a sytuacja wciąż jest rozwojowa.

Szukając informacji na temat koronawirusa i COVID-19 należy odwiedzać portale, które bazują na specjalistycznej wiedzy eksperckiej. Jest to bardzo ważne biorąc pod uwagę zalew nierzetelnych treści pojawiających się na różnych internetowych forach. Warto zatem odwiedzać platformę adamed.expert, gdzie znajdziemy wiele artykułów dotyczących kwestii zdrowotnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here