Zamierzasz rozpocząć swoją przemianę sylwetki? A może jesteś stałym bywalcem siłowni? Nie ważne czy rozpoczynasz swoją przygodę, czy może jesteś już weteranem, odpowiedni ubiór a przede wszystkim obuwie da Ci pełen komfort oraz, co najważniejsze, bezpieczeństwo w czasie wykonywania wszelkich ćwiczeń na siłowni. Zadajmy i odpowiedzmy sobie na pytanie: jakie buty na siłownię należy wybrać, aby spełnić powyższe wymagania?

Odpowiedź ta wymaga na początku przedstawienia kwestii czym jest tak naprawdę odpowiednie obuwie na siłownię? Buty takie powinny spełniać przede wszystkim dwa kryteria: stabilność przy wykonywaniu wszelkich ćwiczeń oraz komfort. Często na siłowni widuje się, jak osoby ćwiczą w butach do biegania, zwykłych trampkach lub zupełnie nie przeznaczonych do żadnego sportu obuwia. Co więcej, osoby, które powinny świecić przykładem, czyli trenerzy również popełniają ten błąd. W nieodpowiednim obuwiu nie jesteśmy w stanie poprawnie wykonywać ćwiczeń, a przez złą technikę nie daleka droga do nabawienia się kontuzji.

Najważniejszym czynnikiem naszych butów będzie podeszwa. Jaka ona ma być? Przede wszystkim płaska, dobrze przylegająca do podłoża. Podeszwa taka zapewni nam doskonałą stabilizację oraz komfort przy wykonywaniu ćwiczeń. Zakładając, że nie bazujesz na zbyt dużych obciążeniach, do przeciętnej osoby wystarczą typowe buty do fitnessu. Ważne też jest, aby bieżnik obuwia był niewielki. Zapewni to nam doskonałą przyczepność do podłoża, a przez to dobrą technikę wykonywania ćwiczeń.
Co w momencie gdy nasz trening przechodzi na wyższy poziom a ciężary stają się znacznie większe? Wtedy należy pomyśleć o zakupie specjalistycznych butów przeznaczonych jedynie na siłownię. Buty te zwane są lifterami. Firmy takie jak adidas oferują spory asortyment w tym zakresie. Musimy się liczyć z tym, że cena takiego obuwia jest zdecydowanie większa. Pamiętajmy jednak, że zdrowie jest najważniejsze, dlatego nie powinniśmy na nim oszczędzać. Czym charakteryzują się takowe buty? Główne cechy to sztywność, są doskonale dopasowane do stopy, a podeszwa na pięcie jest lekko podwyższona. Dodatkowa sprzączka umożliwia lepsze zapięcie buta, co wspomaga naszą stabilizację, a stopa w bucie jest usztywniona. Wybierając takie buty powinniśmy przed zakupem przymierzyć je i dobrać odpowiedni rozmiar. Źle dobrany spowoduje, że albo nasze stopy będą ulegać obtarciom, albo noga utraci stabilność z powodu zbyt dużego rozmiaru. Dlatego przed zakupem udajmy się do sklepu stacjonarnego i przymierzmy je. Oczywiście to nie jedyne buty dedykowane na siłownię. Pamiętajmy przede wszystkim o lekkim podwyższeniu stopy. Buty zbyt niskie bądź wysokie mogą powodować bóle stawów oraz dolnego odcinka naszego kręgosłupa. Przed zakupem sprawdzajmy materiał z jakiego wykonane jest obuwie. Wydatek rzędu kilkuset złotych powinien zapewnić doskonały materiał, aby użyteczność obuwia była jak najdłuższa.

Podsumowując, płaska podeszwa, lekko podwyższona, odpowiedni rozmiar, stabilność w środku oraz do podłoża, komfort i bezpieczeństwo- to czynniki, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze obuwia na siłownię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here