Buty do wody może nie są popularnym zakupem, jednak doceniają je w szczególności osoby, które wyjeżdżają na zagraniczne wczasy i uprawiają sporty wodne. Dobrze dobrane buty mogą nam służyć nawet przez kilka sezonów, jednak warto wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę przy ich zakupie.

Do czego mogą się przydać buty do wody?
Buty do wody jak sama nazwa wskazuje, przydają się do noszenia w wodzie. Mają chronić stopę i zapobiegać ślizganiu się na różnym podłożu. Zazwyczaj buty do wody sprawdzają się podczas uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych, kiedy ważna jest przyczepność do podłoża. Chronią również stopę przed kontaktem z ostrym żwirek, kamieniami czy nawet jeżowcami. W szczególności zaleca się je podczas wyjazdów na zagraniczne plaże żwirowo-kamieniste, gdzie nie brakuje ostrych krawędzi, a same kamienie w wodzie są śliskie i nie jest trudno o wypadek. Ochrona przed glonami i jeżowcami w takich warunkach jest również bardzo ważna. W końcu spotkanie z jeżowcem i jego kolcami może się okazać naprawdę bolesne.

Jak wybrać buty do wody?
Buty do wody można spotkać w większych marketach. Specjaliści nie polecają jednak kupowania tego typu sprzętu w nieznanych sklepach, ponieważ takie buty nie spełniają swojej roli i mogą szybko się zniszczyć. Najlepiej kupować buty do wody w sklepach sportowych – przy zakupie należy zwracać uwagę na materiał z którego zostały wykonane buty. Lepiej kupić piankowe, niż gumowe, ponieważ pozwalają one stopie oddychać, a równie dobrze chronią przed zadrapaniami czy poślizgnięciem się. Najwygodniejsze są wsuwane buty bez zapięcia, które dobrze przylegają do stopy i są po prostu komfortowe. Najbardziej solidne są buty z twardą podeszwą, która wykazuje dużą odporność w zetknięciu z twardym lub ostro zakończonym podłożem i dobrze chroni spodnią część stopy. Do tego twarda podeszwa amortyzuje wszelkie nierówności terenu. Ile kosztują buty do wody? Wszystko zależy od modelu i sklepu, do jakiego trafimy. Zazwyczaj za tego typu obuwie ochronne należy zapłacić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Na co zwrócić szczególną uwagę?
Samo kupno butów do wody nie powinno sprawiać problemu, jednak wybranie odpowiedniego rozmiaru i kupienie go to nie wszystko. Warto buty przymierzyć przed zakupem, ponieważ nie mogą być one luźne i odstawać na nodze. Luz może znajdować się jedynie przed palcami, w przedniej części obuwia. Warto pamiętać, że stopy na plaży będą nieco spuchnięte, dlatego lepiej dobierać obuwie po południu i podczas cieplejszych dni – inaczej buty do wody mogą okazać się nieco za ciasne i przez to mało komfortowe. Odnośnie samego materiału wykonania, warto poradzić się sprzedawcy – wiele zależy bowiem także od tego, gdzie mamy zamiar użytkować obuwie. Inne warunki panują bowiem podczas spływu kajakowego polskimi rzekami, a inne na piaszczystej plaży w Egipcie. Jeśli buty będą użytkowane w różnych warunkach to najlepiej wybierać te o uniwersalnym charakterze i jednocześnie o wysokiej jakości wykonania. W końcu mają nam one służyć nawet kilka sezonów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here