Dolegliwości trawienne mogą przydarzyć się osobie w każdym wieku. Ból i dyskomfort pojawiają się najczęściej po zbyt obfitym lub ciężkostrawnym posiłku. Zwykle nie jest to jednak dolegliwość na tyle poważna, by udać się do lekarza, dlatego większość osób szuka pomocy w domowej apteczce. Najpopularniejszym wyjściem w przypadku niestrawności są tabletki na trawienie lub krople żołądkowe, nie są to jednak najlepsze preparaty na takie dolegliwości. Zawierają wiele związków chemicznych, niekoniecznie działających na korzyść organizmu. Najbezpieczniejszym sposobem jest skorzystanie z preparatów naturalnych i przygotowanych samodzielnie, takich jak nalewka miętowa.

Mięta – remedium na trawienie

Niezwykłe właściwości mięty były wykorzystywane przez naszych przodków już wiele stuleci temu. Obecnie z jej liści produkowane są wszelkiego rodzaju środki lecznicze i suplementy. Domowa nalewka z mięty spożywana w odpowiednich dawkach może przynieść zbawienne efekty w postaci ulgi w bólu podczas dolegliwości trawiennych.

Mięta zawiera potas, wapń, mangan i żelazo, ale również witaminy A, C, E i K, które odpowiedzialne są za regulowanie procesów krzepliwości krwi oraz starzenia się. Wśród jej składników chemicznych znajdują się także olejki eteryczne i flawonoidy, które pomagają utrzymać odpowiedni rytm serca oraz ciśnienia krwi. Najważniejszy w składzie chemicznym mięty jest jednak mentol, substancja orzeźwiająca i chłodząca. Mentol może także znieczulać i koić, dlatego preparaty z mięty stosowane są również w przypadku pojawienia się podrażnień błon śluzowych.

Nalewka miętowa – sposób przygotowania

Nalewka z mięty przygotowywana jest na wiele różnych sposobów i przy użyciu rozmaitych składników, w zależności od potrzeb i upodobań. Podstawę nalewki stanowią jednak zawsze świeże lub suszone liście mięty. Świeże można wyhodować we własnym ogródku lub doniczce, a także kupić w większości sklepów spożywczych, natomiast suszone liście tej rośliny kosztują kilka złotych w supermarketach, aptekach czy sklepach zielarskich. Do sporządzenia nalewki potrzebny jest alkohol – można użyć spirytusu lub dowolnego rodzaju czystej wódki. Tradycyjny przepis zakłada wykorzystanie kilku gałązek mięty, pół litra alkoholu oraz syrop cukrowy. Cukier zastąpić można jednak miodem, co z pewnością urozmaici smak nalewki i uczyni ją bardziej intensywną. Po zmieszaniu tych składników należy przechowywać substancję w ciemnym i chłodnym miejscu przez około 2 tygodnie, po których upływie należy przefiltrować nalewkę i zamknąć na kolejne tygodnie w szklanym naczyniu – najlepiej butelce lub słoiku. Nalewkę można spożywać dopiero po kilku miesiącach, w zależności od tego, w jakiej temperaturze była przechowywana. Przygotowana w ten sposób nalewka miętowa ma niezwykle intensywny miętowy smak. Można sięgnąć po nią w razie wystąpienia dolegliwości pokarmowych lub po spożyciu ciężkostrawnego posiłku. Miętę można łączyć z innymi ziołami i aromatami, dlatego też wśród składników nalewki może pojawić się sok z cytryny, pomarańczy, liście kolendry czy nawet melisy, co wzbogaci zakres jej działania. Dodatkowe smaki z pewnością zmienią nastawienie przeciwników mięty i jej dosyć mocnego aromatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here