Każdy z nas chcąc zachować w pełni witalność, energię oraz wspaniały wygląd dba o siebie jak tylko może. Kąpiele, odżywki, uprawianie sportu czy odpowiednia dieta, to czynności, które wykonujemy. aby zachować nasze zdrowie. Pamiętajmy jednak powiedzenie: jakim Cię widzą takim Cię piszą. Mam na myśli to, że często zapominamy o dbanie o nasz zewnętrzny wygląd, a dokładniej to co na sobie nosimy. Jedną z najbardziej zaniedbanych części naszej garderoby jest obuwie. Jak zatem dbać o nasze obuwie, aby jego żywotność była jak najdłuższa?

Zacznijmy od tego, że każdy rodzaj obuwia będzie potrzebował trochę innej pielęgnacji. Część ze sposobów będzie jednak podobna. Na początek buty skórzane. Podstawową metodą na utrzymanie tego rodzaju obuwia w nienagannym stanie będzie impregnacja. Sposób ten polega na nakładaniu na obuwie cienkiej warstwy, zazwyczaj w spray’u. Głównym składnikiem takiej substancji zazwyczaj jest tłuszcz. Droższe specyfiki mają w składzie tłuszcz naturalny, zwierzęcy. Warto zaopatrzyć się w taki środek, w momencie gdy nasze obuwie było dość drogie. Mamy wtedy większą pewność, że obuwie zachowa się w dobrym stanie przez długi okres. Pamiętajmy, że nie powinno się impregnować brudnego obuwia. Przed wykonaniem tej czynności należy starannie wyczyścić nasze buty. Czynność tą wykonujemy lekko zwilżoną ścierką, nigdy mokrą. Kolejnym sposobem na dbanie o nasze skórzane buty jest pastowanie. Pasta, oprócz tego, że nadaje połysku lub świeżego wyglądu naszym butom, chroni je dodatkowo przed czynnikami zewnętrznymi. Zimową porą, gdy chodniki posypane są solą z piaskiem, pastowanie będzie dobrą ochroną przed zabrudzeniem oraz uszkodzeniem mechanicznym. Sól w czasie jednego sezonu potrafi zniszczyć obuwie i doprowadzić je do stanu nieużywalności. Zawsze przed każdym założeniem, nasze obuwie powinno być suche. Nie stawiajmy butów na kaloryferach lub w ich obrębie. Może to spowodować utratę koloru a także zniekształcenie.

Przejdźmy do butów sportowych.
Buty adidas, nike czy inne firmy wymagają również odpowiedniej pielęgnacji. Zacznijmy od podstaw, czyli przechowywania. Posiadając kilka par, często wkładamy je razem do szafy. Buty gniotą się, a przy tym ich struktura ulega zniszczeniom. Obuwie sportowe należy przechowywać na półkach lub w pudełkach, które otrzymaliśmy w momencie zakupu. Jeżeli nie posiadamy pudełka, warto zaopatrzyć się w specjalne szafki lub skrzynki przystosowane do sportowych butów. Impregnacja takiego obuwia jest również nieodzownym czynnikiem warunkującym dłuższą użyteczność. Impregnaty do sportowego obuwia różnią się nieco od tych do obuwia skórzanego. Dobrze jest, aby proces impregnowania odbywał się na zewnątrz z tego powodu, że środki te są dość intensywne a dodatkowo ich wdychanie może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Istnieją również środki stosowane do wewnątrz obuwia. Dzięki nim pozbywamy się bakterii i innych drobnoustrojów.

Jeżeli chcemy, zachować nasze buty jak najdłużej w jak najlepszym porządku, dbajmy o nie w odpowiedni sposób.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułButy new balance
Następny artykułButy męskie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here