W czasie całego roku, zależnie od pory, nasz wierzchni ubiór ulega zmianie. Ciepło bądź zimno, wiatr, śnieg, deszcz, plucha- to wszystko wpływa na to w jaki sposób powinniśmy się ubierać. Niestety wiele osób zapomina o tym, że obuwie też należy zmieniać. Kwestia ta tyczy się przede wszystkim panów, którzy w jednych, zazwyczaj letnich butach potrafią chodzić cały rok. Odpowiednie zabezpieczenie stóp pomoże ustrzec się przed groźnymi chorobami układu odpornościowego. Zadajmy sobie odpowiednie pytanie, na które odpowiemy sobie w tym artykule: jakie buty wybrać na daną porę roku?

Odpowiedź, jak wiadomo, nie jest jednoznaczna.
Zacznijmy od pory letniej. W tym czasie panują wysokie temperatury, rzadsze opady deszczu a co za tym idzie w powietrzu oraz blisko podłoża unosi się dużo kurzu. Obuwie letnie przede wszystkim powinno być przewiewne oraz lekkie. Nie wybierajmy butów obciążających nasze stopy i powodujących dużą ich potliwość. Przez pot rodzą się bakterie, które w późniejszym czasie mogą powodować choroby stóp lub niszczenie samej skóry. Dobrym rozwiązaniem dla panów, lubiących wygodę oraz swobodę mogą okazać się buty sportowe. Dla osób bardziej ceniących elegancję sprawdzą się na przykład tenisówki lub bardzo eleganckie półbuty. Dla pań projektanci przygotowali zgrabne sandałki lub baleriny, które łączą ze sobą wygodę, komfort oraz szykowność. Pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu obuwia przed kurzem. Impregnujmy obuwie, a bardziej wytworne buty poddajmy pastowaniu, dzięki któremu oprócz lepszego wyglądu będą bezpieczne od szkodliwych warunków atmosferycznych.

Okres wiosenny bądź jesienny to czas gdzie mamy do czynienia z mocno zmienną pogodą. Padający na zmianę deszcz ze śniegiem, wiejący wiatr lub pośniegowa plucha sprawiają, że nasze obuwie przechodzi prawdziwy test wytrzymałości. W tym wypadku nasze buty na jesień czy wiosnę powinny być wykonane z materiałów, do których nie przywiera zbyt nadto brud oraz takiego, którego można stosunkowo łatwo czyścić. Często zdarza się, że panująca temperatura nie pozwala na chodzenie w jednych butach przez całą jesień czy wiosnę. Z tego powodu jesteśmy zmuszeni do kupna bardziej cieplejszej oraz drugiej, przewiewnej pary. Jednak jeden oraz drugi rodzaj butów musi nas chronić przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Ostatnim okresem jest zima. Tu zdecydowanie musimy postawić na ochronę przed chłodem. Zacznijmy od podeszwy. W związku z mrozami należy zaopatrzyć się w buty z antypoślizgowym spodem. Nie chcemy przecież z powodu źle dobranych butów ulec uszczerbku na zdrowiu. Dodatkowo grubsza podeszwa osłoni stopy przed zimną nawierzchnią. Z racji tej, że buty zimowe są grubsze, to i ich ciężar ulega zmianie. Dopasujmy je więc do naszych potrzeb, aby mimo tego czuć się w nich komfortowo. Dodatkowo obuwie zimowe musi być odpowiednio wysokie, powinno sięgać co najmniej do kostek. Powodem tego jest śnieg, który nie może przedostać się do wnętrza obuwia.

Dobór obuwia na porę roku jest ważną kwestią w utrzymaniu naszego stanu zdrowia, komfortu oraz bezpieczeństwa. Dbajmy o nasze stopy, albowiem często źle zabezpieczone są przyczyną niechcianych chorób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here