Buty merrell są idealnym wyborem dla wielbiciela wycieczek górskich. Obuwie trekkingowe musi być przystosowane do warunków panujących na szlakach wysokogórskich i niskogórskich. Sprawdzi się też w ogóle w innych trudniejszych niż miejski chodnik warunkach.
Należy pamiętać, by do trekkingu wykorzystywać wyłącznie specjalne obuwie trekkingowe. W góry nie nadają się bowiem miejskie modele w typie tenisówek, trampek, tak zwanych „adidasków” oraz z pewnością mokasyny, botki, sandały czy szpilki i koturny. A niestety zdarzają się osoby w tego rodzaju obuwiu na górskim szlaku, szczególnie tym często uczęszczanym, mocno „turystycznym”. Użycie takiego obuwia i ogólne nieprzygotowanie sprzętowe mogą sprowadzić na człowieka niebezpieczeństwo. Można bowiem skręcić kostkę, przewrócić się, zamoczyć stopy i rozchorować się po kilku godzinach chodzenia w przemoczonym obuwiu. Niestety dochodzi nawet do ugrzęźnięcia w śniegu, przemarznięcia, odmrożeń – albo wręcz przeciwnie: przemęczenia, przegrzania, odparzeń. Osoby w niewłaściwym obuwiu kończą na trasie jako potrzebujące pomocy innych turystów albo nawet zachodzi konieczność wezwania pogotowia górskiego (GOPR lub – w tatrach – TOPR).
Inaczej przecież skonstruowane są buty trekkingowe niż wszelkie inne obuwie. Wykonane mogą być głównie z sztucznych materiałów najwyższej jakości z najlepszymi membranami wodoszczelnymi i oddychającymi, ze skóry licowej, zamszowej albo i nubukowej. Wysokości wyprofilowanie anatomiczne cholewki także ma duże znaczenia dla komfortu noszenia i dla bezpieczeństwa na szlaku. Wysoka cholewka chroni użytkownika przed uszkodzeniem kostki.
Dobrej jakości materiały butów trekkingowych zapewniają oddychalność dzięki nowoczesnej membranie, na przykład goreteksowej. Dzięki temu stopy nadmiernie się nie pocą ani nie przegrzewają.
Z kolei dzięki ociepleniu butów trekkingowych zimowych za pomocą na przykład polaru o dużej gęstości stopy nie przemarzają i mają zapewniony komfort. Dobrym gatunkiem polaru stosowanego przez Merrell w obuwiu jest polartec.
Często takie zimowe obuwie zawierają w swoim składzie surowcowym substancje, które mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Sam but reguluje zatem poziom zdrowotności, higieny. Warto jednak „zewnętrznie” dodatkowo troszczyć się o higienę i walory estetyczne obuwia – dzięki temu służyć będą parę lat dłużej.
W obuwiu o przeznaczeniu trekkingowym istotna jest także sztywność, nieścieralność i antypoślizgowość podeszwy. Najlepszą technologią podeszwy stanowi opatentowany vibram (z charakterystycznych żółtym oznaczeniem). Jest twardszy niż inne materiały podeszwowe.
Z pewnością każdą wyprawę w góry należy starannie przemyśleć. Trzeba przecież przygotować się sprzętowo do eskapady górskiej. W terenie górskim mamy do czynienia bowiem z trudniejszymi niż gdzie indziej w Polsce warunkami, z dużymi i gwałtownymi zmianami pogodowymi. Najczęściej na szlak wychodzi się na wiele godzin, dlatego też trzeba mieć odpowiednie wyposażenie i stan organizmu, by wytrwać te kilka godzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here