Zaćma jest schorzeniem oczu, które rozwija się powoli i bezboleśnie, dlatego dotknięta nim osoba zdaje sobie z niej sprawę dopiero wtedy, gdy zaczyna ona faktycznie utrudniać normalne funkcjonowanie. Jakie są przyczyny zaćmy i jakie działania należy podjąć po jej rozpoznaniu – oto najważniejsze fakty przygotowane przez firmę Acuvue oferującą akcesoria pozwalające na korygowanie wad wzroku.

Jakie są przyczyny pojawienia się zaćmy?

Zaćma jest chorobą występującą głównie u osób starszych, u których wraz z wiekiem soczewka staje się coraz mniej elastyczna i zaczyna mętnieć. Osoby dotknięte tym schorzeniem zaczynają mieć problemy z wyraźnym postrzeganiem przedmiotów znajdujących się blisko i daleko, nawet z użyciem okularów czy soczewek kontaktowych. Mogą odczuwać także nadwrażliwość na światło. Pogarsza się u nich postrzeganie kontrastu, może również pojawić się jednooczne dwojenie. Jakie są przyczyny zaćmy? Za główną z nich uznaje się wiek, ale schorzenie to może się pojawić również na skutek urazu oka czy powikłań przy innych chorobach, np. cukrzycy. Prawdopodobieństwo zachorowania na zaćmę zwiększa się również na skutek innych czynników, jak predyspozycje genetyczne, uzależnienie od tytoniu lub niewłaściwa dieta. Możliwe są także przypadki zaćmy wrodzonej, pojawiającej się już u dzieci, u których może ona powodować utratę widzenia. Przyczyną występowania zaćmy wrodzonej mogą być zaburzenia chromosomowe. Ryzyka wystąpienia tego schorzenia zwiększają również choroby, którymi matka zostanie zakażona w czasie ciąży, jak toksoplazmoza, różyczka, opryszczka czy półpasiec. Więcej informacji na temat zaćmy znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zacma

Jak wygląda leczenie zaćmy?

U chorych, którzy zauważają opisane powyżej objawy i mają wrażenie widzenia świata jakby za mgłą, należy przeprowadzić kompleksową diagnostykę w kierunku rozpoznania zaćmy. Jeżeli zaburzenia widzenia nie są u nich znacząco nasilone i nie utrudniają funkcjonowania, niekoniecznie będzie potrzebne leczenie operacyjne.

Jednak u chorych, którzy z powodu zaćmy mają problemy z wyraźnym widzeniem, jedynym skutecznym sposobem leczenia jest operacja chirurgiczna wymiany zmętniałej soczewki. Zostaje ona usunięta, a następnie oko bezsoczewkowe poddaje się korekcji. Operacje wykonywane są obecnie w trybie ambulatoryjnym ze znieczuleniem miejscowym, bez konieczności dłuższego hospitalizowania pacjentów. Najczęściej stosowane są dwie metody operowania zaćmy: ECCE oraz fakoemulsyfikacja. W przypadku drugiej z nich, powrót do zdrowia następuje dużo szybciej, ze względu na wykonywanie w jej trakcie niewielkiego cięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here