Góry to zapierające dech w piersiach miejsce. Onieśmielający twór natury, który kusi swoją niezależnością, tajemniczością i zmiennością. Nic więc dziwnego, że co roku górskie obszary naszego kraju muszą się mierzyć z coraz większą liczbą podróżnych pragnących na własnej skórze poczuć smak i trud górskich wędrówek. Wielu ludzi nie zdaje sobie jednak sprawy, że te piękne górzyste tereny bywają bardzo niebezpieczne. O ile nad ich nieposkromionym temperamentem nie możemy zapanować – wszakże gwałtowne zmiany pogody leżą daleko poza naszym zasięgiem to możemy w inny sposób czuwać nad bezpieczeństwem swoim i swoich najbliższych na tego rodzajów wycieczkach.

Podstawą jest dobre przygotowanie fizyczne. Wielu ludzi uważa, że nie trzeba przygotowywać się do górskich wędrówek. Nic bardziej mylnego! Jedną z najistotniejszych spraw jest odpowiedni dobór trasy/szlaku do naszych umiejętności. Wielu ludzi traci życie przez brawurę i przecenienie swoich umiejętności i wytrzymałości. Obowiązkiem jest więc racjonalna ocena oraz fizyczne wzmocnienie organizmu przed jakąkolwiek planowaną górską wyprawą. Ponadto niezbędne jest sprawdzenie prognozy pogody oraz dostosowanie się do komunikatów przekazywanych przed TOPR czy GOPR. Nie wolno ignorować żadnych ostrzeżeń, bo może to zagrozić nawet naszemu życiu.

Inną nader istotną sprawą jest odpowiednie zaopatrzenie się – ubiór, sprzęt. To wbrew pozorom jest bardzo istotne. Podstawą do komfortowego i bezpiecznego poruszania się po wszystkich górskich szlakach są buty górskie. Nie wolno wybrać ich pochopnie a już całkowicie karygodnym zachowaniem jest wybranie się na jakikolwiek szlak górski w nieodpowiednim obuwiu takim jak przykładowo klapki, baletki czy inne buty o miękkiej nieprzystosowanej do danych warunków podeszwie. W butach górskich kluczową role pełnią dwa aspekty – odpowiednia podeszwa oraz usztywnienie i ochrona stopy. Zaczynając od podstaw – rozmiar butów górskich ma duże znaczenie. Powinny one być około rozmiar większe niż standardowe buty, które nosimy codziennie. Dlaczego? Jest na to bardzo prosta odpowiedź. Góry to jak powszechnie wiadomo wspinaczka w górę. Oczywiste jest więc to, że kiedyś trzeba będzie zejść. Podczas schodzenia w butach kolokwialnie mówiąc „na styk” z pewnością nie będzie nam wygodnie z tej przyczyny, że stopa będzie napierać na przód buta wywołując dyskomfort. Ponadto takie buty wymagają założenia grubszej skarpetki w celu jeszcze lepszej ochrony przed choćby otarciami więc wybór ciut większego rozmiaru jest wręcz konieczny. Porządna, odpowiednio amortyzująca podeszwa jest chyba jasna sama przez się. Górskie trasy obfitują w różne typy powierzchni – kamienie i tym podobne. Dobre usztywnienie nogi uchroni ją przed ewentualnym skręceniem czy podobnym urazem. Jeżeli chodzi o styl nie ma się czym martwić! Dzisiejszy rynek oferujący buty górskie ma niezwykle szeroką gamę opcji. Z pewnością każdy wybierze coś odpowiedniego dla siebie. Znalezienie modnych, stylowych i porządnych butów górskich nie powinno przysporzyć nikomu problemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here