Jeśli nie wiesz czym jest kortyzol, prawdopodobnie prędzej skojarzysz nazwę „hormon stresu” – oba terminy mają dokładnie to samo znaczenie.

Czy jednak wiesz, jaki wpływ na twój organizm ma wzmożone działanie kortyzolu? Czy jest to korzystne i jak wpływa na możliwość zapanowania nad stresem?

Hormon stresu – czym jest i jakie ma właściwości?

Czym właściwie jest hormon stresu? Oficjalnie nazwa ta nie jest w pełni obowiązująca, lecz tym właśnie mianem określa się wspomniany w tytule kortyzol. Co jednak bardzo ciekawe, kortyzol w rzeczywistości wcale nie jest hormonem stresu. Z czego to wynika?

Otóż w chwili stresu czy podwyższonego napięcia dochodzi do podwyższonego wydzielania kortyzolu. Tak naprawdę jest to jednak mechanizm obronny, którego celem jest ułatwienie zwalczenia stresu i przystosowania organizmu do zaistniałych okoliczności.

Poziom kortyzolu jest najwyższy zaraz po przebudzeniu, a wraz z upływem czasu, stopniowo maleje – oczywiście aż do chwili, kiedy dojdzie do wzmożonego działania stresorów. Ponadto kortyzol zwiększa wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny, które, jak wiadomo, odpowiadają za dostarczenie zastrzyku energii. Nierzadko właśnie to jest niezbędne do tego, aby poradzić sobie w sytuacji stresu lub zagrożenia.

Można zatem stwierdzić, że kortyzol stymuluje organizm, jednocześnie ułatwiając ci zachowanie równowagi i harmonii, które są niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania.

Warto też zauważyć, że stres zazwyczaj dzieli się na dystres, czyli stres negatywny i eustres, czyli pozytywny. I ten rodzaj dobrego stresu może działać na nas korzystnie. Niestety znacznie częściej dotyka nas jednak ten pierwszy. Gdy hormon stresu towarzyszy nam przez cały dzień i taka sytuacja trwa tygodniami, a nawet miesiącami, wówczas stres działa na nas destrukcyjnie.

Jak możesz radzić sobie ze stresem?

O tym, jak niwelować efekty stresu bądź też w jak największej mierze w ogóle unikać tego typu sytuacji, decyduje wiele indywidualnych czynników. Niewątpliwie jednym z nim jest twoje nastawienie i samopoczucie. W jego poprawie z pewnością pomaga np. regularne uprawianie umiarkowanej aktywności fizycznej. Półgodzinny spacer co drugi dzień ułatwia utrzymanie przyzwoitej formy, a do tego wspiera pracę mózgu.

Oprócz tego dobrze zadbać o dietę. Twój jadłospis powinien być bogaty w owoce i warzywa, opcjonalnie wzbogać go też o suplementy zawierające np. szafran czy ashwagandhę. Równie ważny jest wypoczynek i zdrowy sen.

Pamiętaj też, aby nadarzających się trudności nie traktować w kategorii problemów, ale wyzwań, które musisz pokonać, aby dotrzeć do celu – zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym. A poza tym wiele sytuacji nie jest wartych aż takiego przejmowania się nimi, szczególnie, jeśli nie masz na nie żadnego wpływu.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here