Kurzajki to powszechnie występujące łagodne zmiany chorobowe. Naukowo stwierdzono, że większość społeczeństwa przynajmniej raz w życiu ma problem z kurzajkami.
Kurzajki – co to jest?
Kurzajki są wywoływane przez wirusa HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego. Dlatego właśnie brodawki, bo tak inaczej można nazwać kurzajki, są bardzo zaraźliwe. Przenoszą się zarówno poprzez kontakt bezpośredni, jak i pośredni. Kurzajka to defekt kosmetyczny, który często przeszkadza swoim nieestetycznym wyglądem, dlatego też wiele osób decyduje się na usuwanie kurzajek. Brodawka to niewielka grudka o nieregularnym kształcie, o dość twardej strukturze i skłonności do rogowacenia. Kolor brodawek jest zbliżony do koloru skóry. Często na ich powierzchni są małe czarne kropki, które powstają w wyniku zamknięcia naczynia krwionośnego. Najbardziej bolesne są kurzajki zlokalizowane w okolicy wałów paznokciowych lub pod paznokciami.
Przyczyny powstawania kurzajek
Za powstawanie kurzajek odpowiada wirus HPV, który przenosi się poprzez kontakt bezpośredni, pośredni, częste jest także samozakażenie. Dlatego też rozprzestrzenianie się tego wirusa jest dosyć proste i dużo ludzi boryka się z dolegliwościami powstałymi przez obecność wirusa HPV w organizmie. Obniżona odporność ma decydujące znaczenie na zakażenie się wirusem HPV, dlatego też wśród osób, które są jego nosicielami są najczęściej dzieci.
Jak skutecznie usuwać kurzajki?
Usuwanie kurzajek można podzielić na domowe sposoby oraz leczenie proponowane przez medycynę współczesną. Niekiedy mimo stosowania domowych sposobów kurzajki nie znikają i koniecznie należy udać się z nimi do specjalisty. W walce z uporczywymi brodawkami szczególnie skuteczna jest krioterapia, czyli wymrażanie kurzajek. Usuwanie kurzajek w ten sposób polega na nanoszeniu na brodawkę ciekłego azotu lub poprzez używanie specjalnych aplikatorów. Tę metodę stosuje się wówczas, gdy zmian jest dużo i są dużych rozmiarów. Kurzajki na stopie natomiast można usunąć poprzez łyżeczkowanie. Usuwanie kurzajek w ten sposób jest skuteczne, lecz wiąże się z blizną w miejscu zmiany. Oprócz tych sposobów można stosować leki na bazie mocznika, kwasu salicylowego oraz kwasu mlekowego. Są one dostępne bez recepty, jednak proces leczenia jest dosyć długotrwały.
Medycyna ludowa również ma swoje sposoby na usuwanie kurzajek. Należą do nich nacieranie zmiany czosnkiem lub stosowanie glistnika. Osoby, które borykają się z tym problemem muszą na własnej skórze przetestować, która z metod będzie najskuteczniejsza.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.