Kupując buty zimowe mamy na uwadze wiele aspektów, które pomagają bądź przeszkadzają w wyborze odpowiedniego zimowego buta dziecięcego. Czym warto się kierować przy zakupie butów dla dziecka, które posłużą mu przez cały zimowy okres? Poniżej kilka rad na to, co warto kupić, czym się kierować przy wyborze, a jakich rodzajów butów należy bezwzględnie unikać.
Zima w Polsce jest bardzo zmienna. Potrafi być mroźna, ale jednocześnie i dość ciepła. Pojawiają się często dość intensywne opady deszczu, który utrzymuje się przez wiele tygodni, ale też występują zimy, które przynoszą deszcz, z topiącego się śniegu tworzą się mokre zaspy, kałuże. Przy wyborze odpowiednich butów musimy kierować się więc możliwościami pogodowymi, które czekają na nas w tym okresie. Biorąc pod uwagę fakt, iż zimy w najbliższych latach występują w dość łagodnej formie, rzadko pada śnieg, a jeśli już to jest to śnieg z deszczem, warto zaopatrzyć się w buty nieprzemakalne. Nie ma nic gorszego, jeśli buty nam przemakają. Gdziekolwiek pójdziemy, z powodu opadów deszczu lub wejścia w kałużę grozi nam przeziębienie, coś poważniejszego, lub po prostu będziemy chodzić w mokrych skarpetkach, co też nie należy do sytuacji najprzyjemniejszych. Decydując się na zakup buta warto przyjrzeć się im bliżej biorąc pod uwagę aspekt zdrowotny naszej stopy. Jeśli buty, w których chodzimy będą kierowały stopę naszego dziecka do złego ustawienia, oraz jeśli stopa nie będzie prawidłowo utrzymana w bucie nastąpi pogorszenie się chodu naszego dziecka. Nieprawidłowo dobrane buty mogą skutkować w przyszłości u naszych pociech wadami postawy, lub wadami samej stopy w postaci stopy koślawej, płaskiej, szpotawej. Zmieniając ustawienie stopy w bucie zmieniamy ustawienie poszczególnych części ciała, tj. różnice w ustawieniu mogą rzutować na kolana, miednicę, a nawet na samą głowę.
Prawidłowo dobrany but powinien spełniać następujące warunki. Po pierwsze powinien zginać się w 1/3 długości w miejscu adekwatnym do zgięcia naszej stopy podczas chodu. Po drugie buty zimowe dziecięce powinny skręcać się wokoło własnej osi długiej. Co to oznacza w praktyce? Trzymając but we własnych rękach, podobnie jak stopa, powinien skręcać się on na lewo i na prawo. Innymi słowy powinien dać się „wykręcić”, co może bardziej zobrazować rodzicom, jakiego buta szukamy. Trzecią rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę jest sztywny zapiętek, by dobrze trzymał piętę, ale także cały staw skokowy w osi. Należy unikać butów, które zapinane są w przyśrodkowej części stopy na zamek, ponieważ buty takie predysponują nasze dzieci do większego koślawienia stóp. Warto zakupić buty z możliwością dopasowania się do stopy, dociągnięcia sznurówek, rzepów tak, by but dobrze trzymał stopę w środku.
Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie buty warto wybrać, oraz dalej nie wiemy czym się kierować przy ich wyborze zawsze warto podpytać mamy, które już zakup zimowych butów dziecięcych mają już za sobą. Kupowanie butów noszonych jest bezwzględnie zabronione w przypadku, kiedy dbamy o zdrowie naszego dziecka. Buty noszone już wcześniej przez inne dziecko tracą swoją strukturę, zostają „wychodzone”, co w praktyce oznacza możliwość przejścia wady ustawienia stopy na nasze pociechy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here