Od kilku sezonów, każdej zimy królują na damskich stopach charakterystyczne buty Ugg, zwane potocznie uggsami. Są to niesamowicie miękkie buty wykonane z owczej skóry, niekiedy z utwardzaną podeszwą. Można mieć wiele zastrzeżeń co do ich walorów wizualnych (szczególnie znienawidzone są przez mężczyzn, którzy uważają je za bezkształtne i bardzo niekorzystnie wpływające na sylwetkę), ale nie można odmówić im jednego – są ciepłe i wygodne. Uggi wywodzą się najprawdopodobniej z Nowej Zelandii lub Australii. Ich dokładna historia powstania nie jest znana, jednak mówi się, że powstały w okresie pierwszej wojny światowej i służyły lotnikom. W latach sześćdziesiątych uggi były najczęściej noszone przez surferów, jednak prawdziwą popularność zaczęły zdobywać dekadę później, gdy zostały wprowadzone na amerykański rynek. Firma Deckers Outdoor Corporation zastrzegła nazwę ugg boots w ponad 140 krajach na świecie, za wyjątkiem Australii i Nowej Zelandii, gdzie nazwa uggs nie jest znakiem towarowym. Słowo ugg nie ma żadnego konkretnego tłumaczenia. Jedna z wersji mówi, że jest to wariacja słowa ugly, czyli brzydki, co ma się odnosić bezpośrednio do wyglądu obuwia.

Tradycyjne uggsy są wykonane z poddanej procesowi garbowania owczej skóry, która jest wywrócona włosiem do środka. Zewnętrzna strona buta bywa farbowana na rozmaite kolory, najpopularniejsze są brązowe, czarne oraz szare, ale na sklepowych półkach można znaleźć również te bardziej ekstrawaganckie w kolorze niebieskim lub fuksji.
Obecnie istnieje wiele rodzajów butów Ugg. Prócz klasycznych, które były wsuwane i sięgały do połowy łydki można spotkać również wersje różniące się długością – takie do kostek lub za kolano. Na sklepowych półkach pojawiły się także wersje sznurowane.
Buty Ugg cieszą się niesłabnącą popularnością w okresie zimowym głównie ze względu na ich niezwykłe właściwości. Materiał, z którego są wykonane zapewnia niebywały komfort, suchość oraz do pewnego stopnia nieprzemakalność. Są przy tym bardzo miękkie i ciepłe.
Uggsy można nosić również latem, ponieważ owcza wełna, którą są wyściełane od środka wykazuje właściwości regulujące temperaturę, a co za tym idzie zapobiega przegrzewaniu się stóp latem, ale zapewnia ciepło zimą.

Nie są to jednak buty bez wad. Przez swoją miękką konstrukcję i często brak utwardzanej podeszwy (lub niewystarczająco utwardzanej), a także poprzez brak stabilizacji w okolicach kostki buty te bardzo szybko się deformują i nie wyglądają estetycznie. Dodatkowo wielu lekarzy pediatrów przestrzega przed długotrwałym noszeniem tego obuwia przez dzieci, ponieważ brak stabilizacji może niekorzystnie wpłynąć na odpowiedni rozwój układu ruchu, utrwalać złe nawyki ruchowe, a nawet spowodować deformacje. Nie sposób nie wspomnieć również o wysokim ryzyku nabawienia się kontuzji w tego typu obuwiu. Tyczy się to zarówno dzieci jak i dorosłych.

Przy zakupie uggsów należy zwrócić szczególną uwagę na ich oryginalność. Ze względu na dużą popularność marki powstało wiele podróbek, które są wykonane z materiałów o wiele gorszej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here