Harcerstwo nie jest i nigdy nie było zajęciem zanadto popularnym wśród młodzieży. Tych, których brali udział dział w cotygodniowych zbiórkach, na których uczyli się najrozmaitszych technik pionierskich razem z przyjaciółmi, można określić mianem pewnej elity wśród swoich rówieśników. Trzeba mieć w sobie pewną siłę by zamiast marnować czas na imprezowaniu ze znajomymi, spędzać go raczej na dążeniu do doskonalenia swojego charakteru i ducha.
Zazwyczaj ludzie nie wiedzą z czym wiąże się harcerstwo i bardzo często przypisują harcerzom jak i samej organizacji same najgorsze cechy nazywając ich abstynentami bez pomysłu na samorealizację.
Tymczasem prawda najczęściej wygląda zupełnie inaczej. Gdzie jak nie w harcerstwie można nawiązać znajomości albo wręcz przyjaźnie, które potrafią przetrwać dziesięciolecia. Przyjaźnie te mają wszelkie podstawy, żeby trwać tak długo co wynika między innymi ze wspólnie przeżywanych przygód podczas różnego rodzaju rajdów harcerskich, na których dobre buty taktyczne to podstawa, gdyż bez nich można by się nabawić poważnych obtarć i odgnieceń na stopach. Poza rajdami harcerze spędzają też bardzo dużo czasu na organizacji bardzo wielu wydarzeń dla swoich rówieśników, takie jak wiosenne lub jesienne biegi na orientacje, turnieje gry w palanta, rozległe gry terenowe czy też zawody ze znajomości technik survivalowych.
Jesienne i wiosenne biegi na orientację to jedno z najbardziej klasycznych zajęć harcerskich. Polega ono na tym, że zawodnicy, sami albo dobrani w pary, otrzymują mapę terenu, na którego terenie ma się odbyć bieg. Następnie mają minutę na zapoznanie się z nią. Jest na niej naniesiona trasa, którą należy pokonać w jak najkrótszym czasie. Gdy wybrzmiewa dźwięk gwizdka, zawodnicy ruszają i pokonując kolejne punkty wynikające z tego co mają zaznaczone na mapie i w nadziei uzyskania najkrótszego czasu biegu, pędzą w stronę mety. Podczas takich zawodów można uzyskać szacunek wielu ze swoich rówieśników i czasami nawet jakieś nagrody rzeczowe jeżeli organizator takie przewidział. Jest to naprawdę świetna zabawa i nie wymaga zbytniego przygotowania.
Gry terenowe to również dosyć ciekawe zajęcie. W przypadku gier terenowych wymagane jest trochę większe przygotowanie niż przy organizacji biegów na orientacje. Zazwyczaj gry terenowe mają jakąś określoną tematykę. Może to być naprawdę wszystko. Jedyne ograniczenie to zdrowy rozsądek i wyobraźnia ekipy organizującej zabawę. Harcerze podzieleni na zastępy lub inne jednostki organizacyjne otrzymują mapę, na której tak jak w przypadku biegów na orientację, zaznaczone są punkty, do których należy dojść, a następnie wykonać na nich zadanie zanim będzie można ruszyć w stronę następnego punktu. Różnica pomiędzy grą terenową a biegiem na orientację jest taka, że bieg jest o wiele krótszą formą niż gra terenowa. Taka gra może trwać nawet kilka godzin a w niektórych przypadkach, nawet dobę. Jest to zdecydowanie jedna z najbardziej charakterystycznych form spędzania czasu przez harcerzy.
Podsumowując, harcerstwo to o wiele więcej niż mundury i abstynencja. To świetna zabawa i przyjaźnie, które zostają na całe życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here