Depresja ma różne oblicza – niektóre są całkiem łagodne, inne wręcz niebezpieczne. Każdy z nich może stać się początkiem poważnych zaburzeń, dlatego szybka diagnoza i próby wyjścia z tego stanu to bardzo ważne kroki. Kiedy depresja zostanie wykryta jeszcze we wczesnym stadium, można podejmować samodzielne próby uporania się z nią.
Zrozumienie swojego nastroju
Obserwowanie swojego samopoczucia jest niezwykle ważne podczas wychodzenia z depresji. Każde pogorszenie się nastroju powinno być odnotowywane i szczegółowo analizowane. Należy zastanowić się, co przyczyniło się do pogorszenia samopoczucia oraz jakie emocje temu towarzyszyły. W ten sposób można poznać przyczyny depresji oraz rozpocząć przeciwdziałanie jej rozwojowi. Najczęściej łagodne stany depresyjne występują u osób, które przytłacza proza życia, nadmiar obowiązków oraz zbyt szybkie tempo życia. Brak możliwości sprostania oczekiwaniom swoich i innych przyczynia się do pogorszenia nastroju, a w konsekwencji do nieprawidłowego, negatywnego postrzegania siebie i otoczenia.
Wsparcie bliskich to nieoceniona pomoc
Rozmowa z najbliższą osobą o swoim samopoczuciu, otrzymanie zrozumienia i wsparcia może być skuteczna pomocą w wyjściu z depresji. Zaufana osoba może spojrzeć na sytuację obiektywnie, zapewnić rozrywkę podczas złego nastroju, a także zachęcić do przełamania swojej niechęci do wychodzenia z domu, co odsunie na bok niepokojące myśli i pozwoli zapomnieć o przygnębieniu.
Pomoc specjalisty – nie zawsze konieczna, czasem niezbędna
Nieudane próby samodzielnego wyjścia z depresji mogą jeszcze bardziej ją pogłębić. Osoba, która próbowała pokonać kiepski nastrój zaczyna popadać w skrajnie negatywne emocje, źle myśleć o sobie i o innych, a nawet zastanawiać się nad sensem życia i rozważać popełnienie samobójstwa. Im dłużej unika specjalistycznej pomocy, tym gorzej dla jej zdrowia. Centrumdobrejterapii.pl zachęca do konsultacji ze specjalistami, którzy ocenią progres choroby oraz ustalą kolejne etapy leczenia.