Taniec to wspaniała rozrywka, jednakże aby cieszyć się nim w pełni, powinniśmy posiadać dobrze dobrane buty. Nie ma nic gorszego od bolesnego uczucia, że musimy zejść z parkietu, bo nasze stopy są obolałe, obtarte lub, co gorsza, krwawią. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego obuwia i czym charakteryzować się powinny buty do tańca? Musimy zastanowić się, jaki rodzaj tańca mamy na myśli. Jeśli chcemy tańczyć tańce towarzyskie, nasze buty powinny w pierwszej kolejności być wygodne i utrzymywać stopę w stabilnej pozycji, a dopiero później ładnie wyglądać. Buty do tańców towarzyskich najczęściej są wykonane ze skóry naturalnej bądź ekologicznej, satyny lub zamszu. Buty nie mogą być zbyt małe, bo stopa będzie się męczyć. Zbyt duże z kolei narażają nas na kontuzję. W tych dobrze dobranych, palce nie powinny stykać się z końcową częścią buta. Buty do tego typu tańców dzieli się na buty do tańców standardowych oraz na „łacinę” albo „latin” – do tańców latynoamerykańskich. Te pierwsze mają zakryte palce i pięty i zazwyczaj zapinane są na pasku. Ich wysokość obcasa waha się od czterech do dziewięciu centymetrów. Buty do latynoskich tańców olei odkrywają palce, a zapina się je na kostce lub podbiciu.
By tańczyć w butach, należy przyjrzeć się obcasom. Obcas typu flare, kielichowy i rozszerzony u dołowi, zapewni stabilność. Slim, czyli cienka szpilka, polecana jest osobom bardzo zaawansowanym w tańcu – nie jest stabilna i łatwo o kontuzję. Dobrym wyborem jest standardowy, niski klocek albo obcas typu cuban.
Podeszwa w butach do tańca może być sztywna, przeznaczona dla początkujących, albo profesjonalna – miękka, którą produkuje się dla tancerzy zaawansowanych i zawodowych.
Jeśli natomiast chcemy tańczyć balet, musimy zapatrzeć się w miękkie baletki, chroniące stopy przed obtarciami i przylegające idealnie do stopy. Rozróżnić je można ze względu na rodzaj podeszwy – te z dzieloną podeszwą pomagają stopie pracować w różnych kierunkach, więc są doskonałe dla osób uprawiających balet, ale i gimnastykę czy treningi fitness. Baletki z pełną podeszwą przeznaczone są zarówno dla początkujących jak i dla tych, którzy znają już podstawy baletu. Zapewniają stopie dobrą przyczepność. Ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z baletem, powinni wybrać baletki o płaskiej podeszwie. Takie buty do tańca baletowego stabilizują stopę i minimalizują ryzyko urazu u osoby, która do tej pory nie miała styczności z tego typu tańcem i jej stopy nie są jeszcze wygimnastykowane. Niezależnie od wybranej podeszwy, należy dobrze wybrać rozmiar. Buty nie mogą sprawiać, że będziemy podkurczać palce albo być zbyt luźne – oznaczać będzie to dyskomfort i kontuzje.
Specjalnym rodzajem baletek są pointy, czyli twarde buty wykonane z kartonu i materiału, z czubkiem z gipsu. Pozwalają one stanąć na samych czubkach palców – wymagają jednak dodatkowej ochrony palców w formie nakładki silikonowej lub gumowej i nie są przeznaczone dla początkujących tancerzy.
Odpowiednio dobrane buty pozwolą nam cieszyć się tańcem nawet przez całą noc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here