Skórzane buty kojarzą się z solidnym wykonaniem, wygodą i eleganckim wyglądem. Od lat są one utożsamiane z wysoką jakością – buty skórzane zwykle kosztują więcej, jednak wyróżniają się odpornością na uszkodzenia, są bardziej wytrzymałe i nie ulegają odkształceniu. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji, jednak dzięki temu mogą nam służyć nawet przez kilka kolejnych sezonów.

Dlaczego warto nosić obuwie skórzane?
Zalet noszenia butów z prawdziwej skóry jest wiele. PO pierwsze, skóra ekologiczna nie zawsze jest przyjazna dla skóry, może łatwo powodować odparzenia czy nawet reakcje alergiczne. Dodatkowo nie pozwala stopie oddychać, co podczas ciepłych dni powoduje nadmierne pocenie. Buty z ekologicznej skóry mogą mieć typowo plastikową woń, która kojarzy się z chińskimi produktami. Skóra naturalna ma natomiast charakterystyczny, przyjemny zapach. Miękka skóra naturalna jest na tyle elastyczna, że może łatwo dopasować się do stopy i odpowiednio rozciągnąć. Jeśli kupujemy nowe buty skórzane to musimy je rozbić – potrzeba co najmniej kilku założeń obuwia, by dostosowało się ono do kształtu stopy. Dzięki temu buty są komfortowe, nie powodują powstawania odcisków i nosi się je naprawdę przyjemnie. Obuwie skórzane jest znacznie bardziej wytrzymałe. Z biegiem czasu mogą pojawić się na nim przetarcia czy rysy, jednak można je stosunkowo łatwo naprawić. Takim obuwiem z przyjemnością zajmie się szewc, można również stosować środki do konserwacji na własną rękę. Zwykle sztuczne obuwie jest jednorazowe – jeśli się zepsuje to lepiej kupić nowe, ponieważ naprawa jest nieekonomiczna, a często także niemożliwa. Skóra ekologiczna po prostu pęka i nie nadaje się do dalszego użytku, a naturalna stylowo się przeciera.

Czy obuwie skórzane ma jakieś wady?
Oczywiście jak każdy element odzieży, również naturalna skóra nie jest pozbawiona wad. Do najważniejszych należy cena butów z naturalnej skóry – za porządne obuwie należy zapłacić nawet kilkaset złotych, jednak mamy pewność, że jest to produkt wysokiej jakości, który nie zepsuje się z dnia na dzień. Biorąc pod uwagę to, że buty skórzane nosi się nawet kilka sezonów, taki wydatek się opłaca. Niestety, butów z naturalnej skóry nie uznają również ekolodzy i zastępują je skórą sztuczną, która jednak wykazuje znacznie gorsze właściwości i niższą wytrzymałość.

Jak dbać o skórzane buty?
Buty skórzane wymagają odpowiedniej pielęgnacji, najlepiej przed pierwszym użyciem. Wtedy należy zaimpregnować obuwie specjalnym preparatem – jest on dostępny w wygodnym sprayu lub w postaci pasty do butów. Impregnat chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, przesuszeniem. Przed pierwszym nałożeniem obuwia warto zaimpregnować je kilkoma warstwami preparatu. Dalsza pielęgnacja wymagana jest co jakiś czas, co kilka dni lub tygodni – buty lakierowane musimy nabłyszczać, natomiast wykonane z matowej skóry pastujemy. W tym celu wykorzystujemy specjalistyczne preparaty do butów skórzanych, które występują w kolorze czerni, brązu lub są całkowicie bezbarwne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here