Ostatnimi czasy modne staję się uprawianie wszelkiego sportu. Jest to dobra nowina, dlatego że w naszym społeczeństwie otyłość jest niestety na porządku dziennym. Bieganie, jazda na rowerze czy chodzenie na siłownię, to jedne z nielicznych dziedzin sportowych wybieranych przez kobiety i mężczyzn. Mówi się, ze sport to zdrowie, jednak aby to stwierdzenie było prawdą, trzeba uprawiać go z głową oraz odpowiednio przygotować się do wysiłku fizycznego. Podstawowym czynnikiem, który nam w tym pomoże jest odpowiedni ubiór. Jak zatem należy ubierać się, aby uprawianie sportu było bezpieczniejsze oraz komfortowe?

Podstawą są nasze buty jakie wykorzystujemy do danego sportu. Warto pamiętać, że nie każdy rodzaj obuwia nadaje się do każdej dyscypliny sportowej. Firmy produkujące obuwie oferują nam ogromny wachlarz, więc mamy w czym wybierać.
Przykładem mogą być buty adidas męskie. Firma ta oferuje praktycznie buty dla każdej dyscypliny sportowej. Przedstawmy sobie kilka z typów.
Obuwie do biegania tej firmy charakteryzuje się przede wszystkim lekkością. Konstruktorzy zapewnili biegaczom wiele innowacyjnych technologii wspomagających układanie naszej stopy na każdym podłożu.
Po przez odpowiedni materiał na podeszwie buty są mało ścieralne, a przez to są wytrzymalsze i wystarczają nam na długi okres użytkowania. Przed doborem wszelkiego obuwia do biegania pamiętajmy, że każdy z nas ma inną stopę. Projektanci również o tym pamiętali. Wyróżniamy trzy rodzaje stóp. Stopa nadsupinująca charakteryzuje się tym, że biegacze podczas wysiłku fizycznego przenoszą swój ciężar na zewnątrz buta. Oznacza to, że zewnętrzna część naszej podeszwy bardziej się wyciera. Zdarza się też, że podczas biegania po kilku tygodniach użytkowania obuwie wyciera się w miejscu małego palca. Innym rodzajem jest stopa nadpronująca co oznacza, że nasza stopa ucieka do wewnątrz. Jest to zdecydowanie częstszy przypadek wśród biegaczy. Występuje również stopa neutralna. Ciężar ciała podczas biegu jest rozprowadzany równomiernie na całą powierzchnię stopy. Oczywiście, jak wspomnieliśmy firma zapewnia każdy rodzaj obuwia pod dany rodzaj stopy.

Przejdźmy do innego rodzaju wysiłku fizycznego, cieszącego się ogromną, i nadal rosnącą popularnością jakim jest siłownia. Podnoszenie ciężarów również wymaga specjalistycznego obuwia. O ile na samym początku naszej przygody z siłownią nie powinniśmy się tym nadto przejmować, o tyle później, przy podnoszeniu większych ciężarów warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie. Jednym z rodzajów takiego obuwia są tak zwane powerlifty. Idealnie sprawdzają się podczas takich ćwiczeń jak martwy ciąg czy wyciskanie płasko. Charakteryzują się tym, że ich podeszwa jest płaska. Jest to niezbędne podczas takich ćwiczeń z tego powodu, że nasza stopa jest równo ułożona, a przede wszystkim nasza pozycja w tym obuwiu jest stabilna. Dodatkowo dochodzi komfort i ogromne bezpieczeństwo w czasie wykonywania ćwiczeń.

Jak widać dobór odpowiedniego obuwia wpływa na komfort, a przede wszystkim na nasze bezpieczeństwo, dlatego dobierajmy odpowiednio nasze obuwie. Pamiętajmy o tym przed każdym wysiłkiem fizycznym.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułButy trekkingowe
Następny artykułButy do biegania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here