Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy to wiedza, którą powinien nabyć każdy. Może nie być nigdy wykorzystana, ale w sytuacji koniecznej będzie udzielona prawidłowo i prawdopodobnie uratuje komuś życie.

Zarówno dzieci, jak i dorośli

Wiedzę na temat pierwszej pomocy przedlekarskiej powinno wpajać się od najmłodszych lat. Sytuacje zagrażające życiu nie tylko osoby bliskiej, z rodziny, ale również obcej, spotkanej przypadkiem w parku czy na ulicy zdarzyć się mogą w najmniej oczekiwanym momencie. Konieczna jest szybka reakcja, gdyż w takiej chwili liczy się przede wszystkim czas. Już małe dzieci mogą przyczynić się do uratowania komuś życia poprzez ułożenie jego ciała w pozycji bocznej ustalonej, co uchroni przed ryzykiem zdławienia się.

Udzielenie pierwszej pomocy to kilka prostych kroków, które mają ogromne znaczenie. Wiele firm wysyła swoich pracowników na kursy pierwszej pomocy przedmedycznej. Warto zatroszczyć się o taką wiedzę również we własnym zakresie.

Co daje umiejętność udzielania pierwszej pomocy?

Przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa – nie trzeba obawiać się, że w ryzykownej sytuacji nie będzie potrafiło się zareagować lub sparaliżuje strach. Osoby po kursach działają szybko i bez zawahania, dzięki czemu często ich pomoc przyczynia się do zachowania funkcji życiowych lub zminimalizowania skutków wypadku przed przyjazdem karetki. Pierwsza pomoc to nie tylko resuscytacja, ale również umiejętność odpowiedniego ułożenia ciała poszkodowanego, zabezpieczenie ran czy założenie opatrunku, który zapobiegnie dużej utracie krwi.

Umiejętna i odpowiednia reakcja może uratować czyjeś życie i to najlepszy powód do tego, by zrobić kurs pierwszej pomocy przedlekarskiej. Każdy dorosły powinien umieć zareagować zarówno  podczas wypadku, jak i innych sytuacji zagrażających życiu, na przykład w przypadku zawału bądź udaru.

Istotna jest również satysfakcja z tego, że dokonało się czegoś dobrego, co będzie miało ogromny wpływ na zdrowie i życie drugiego człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here