Zdrowe i zadbane stopy to podstawa dobrego samopoczucia – dla ich dobrej kondycji ważne jest dobrej jakości obuwie, a także odpowiednia ilość czasu spędzonego na odpoczynku. W przeciwnym razie komfortowe poruszanie się byłoby niemożliwe – stopy stanowią przecież podstawę dla całego ciała. Okazuje się jednak, że w stopach znajdują się receptory wielu organów wewnętrznych tworzących organizm, a dzięki odpowiednio wykonanemu masażowi można nie tylko poprawić ich kondycję, ale też zdiagnozować problem zdrowotny. Takie zastosowanie ma refleksologia – terapia uznawana za technikę medycyny alternatywnej. Na czym dokładnie polega ten rodzaj masażu, jakie może przynieść efekty i kiedy można się mu poddać?
O dyni słów kilka
Przetwory z dyni to sposób na to, by móc wzmocnić się nawet wtedy, gdy za oknem szaleje śnieżyca. Pomarańczowy miąższ dyni nie bez powodu kojarzy się z energią – zawiera mnóstwo witamin i składników odżywczych, które wzbogacają organizm i sprzyjają podniesieniu odporności. W zależności od odmiany jego barwa może nieco się różnić, najczęściej przybiera jednak odcienie żółci, pomarańczy, niekiedy miąższ może być białawy. Dynia to świetne źródło potasu, wapnia i fosforu, a także błonnika. Dynia zawiera również witaminy A, C i E oraz beta-karoten, które uznawane są za witaminy młodości oraz wzmacniają nabłonek znajdujący się wewnątrz dróg oddechowych, przez co poprawiają jakość bariery ochronnej chroniącej organizm przed wirusami i bakteriami. Poza tym dynia ma korzystny wpływ na skórę, wzrok i układ trawienia – to lekkostrawne i niskokaloryczne warzywo, które bardzo rzadko wywołuje reakcje alergiczne.
Przetwory z dyni – jak to zrobić?
Przetwory z dyni to temat bardzo szeroki – zróżnicowana struktura miąższu poszczególnych odmian dyni daje duże pole do popisów kulinarnych i możliwość zastosowania przeróżnych technik. Dynię można bowiem gotować, smażyć, piec oraz przyrządzać ją na słodko i słono, z wieloma dodatkami. Jedna z najczęściej przygotowywanych potraw to krem z dyni – aby jednak nie był zbyt mdły, warto odpowiednio go doprawić. Na 500 g obranej dyni potrzebne są 2 duże ziemniaki. Obydwa warzywa pokrojone w kostkę należy podsmażać na maśle lub oleju wraz z czosnkiem i cebulką, a następnie zalać bulionem warzywnym. Wśród przypraw oprócz soli i pieprzu mogą znaleźć się imbir, kurkuma czy słodka papryka, dzięki którym zupa będzie doskonale rozgrzewać. Tak przygotowane danie można rozlać do słoików, szczelnie zamknąć i zapasteryzować.
Warto zadbać o to, by mieć w domu zapas pestek z dyni – rozkrawając warzywo, warto przemyć je wodą i wysuszyć, a będą zdrową i pyszną przekąską dla całej rodziny. Zawarte w nich fitosterole obniżają poziom złego cholesterolu i wspomagają organizm w walce z nowotworami, działają też przeciwpasożytniczo. Dynię można wykorzystać także w celach kosmetycznych – domowy olej z pestek dyni zawiera duże ilości cynku oraz witaminy E, które są kluczowe do utrzymania dobrej kondycji skóry. Olej z pestek dyni można przyjmować doustnie – ma przyjemny, orzechowy smak – bądź wykorzystywać jako balsam czy olejek i wcierać go w przesuszoną lub skłonną do wyprysków skórę twarzy.