Obok porządnego plecaka, nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych, kurtki, polara lub windstoppera i spodni, czyli ubrań z odpowiednimi membranami i stopniem wodoszczelności i oddychalności obuwie do chodzenia po górach, czyli do trekkingu, należy do podstawowego wyposażenia wędrowania po górach. Uzupełnieniem wyposażenia są różnego rodzaju elementy poprawiające gotowość na trudne warunki, na jakie możemy natrafić na górskich ścieżkach: nierówności, szybkie zmiany pogody, dzikość natury, chłód lub upał. Będą to na przykład stuptuty chroniące przed zabłoceniem i zamoczeniem butów i nogawek, zewnętrzne spodnie przeciwdeszczowe, karabińczyki do plecaka, umożliwiające przypięcie dodatkowych akcesoriów, zewnętrzne „kieszenie”, które się doczepia np. do pasa, by móc w nich schować przykładowo mapę lub kompas. Albo proteinowe batoniki, by móc się posilać, nie tracąc czasu na postój.
Firma Salomon dla wielbicieli gór jest odpowiednią marką. W swojej ofercie ma handlowej osprzęt turystyczny i sportowy, na przykład narciarski i biegowy. Przede wszystkim znana jest jako producent wysokiej jakości obuwia do tych zastosowań.
Buty salomon są idealne na wycieczki w góry. Obuwie trekkingowe musi być przystosowane do warunków górskich. Niezależnie czy będą to góry niskie czy wysokie – do trekkingu stosuj tylko obuwie trekkingowe (i wspinaczkowe – jeżeli zamierzasz się wspinać), a nie miejskie, lekkie tak zwane „adidaski”, a już na pewno nie sandały czy (o, zgrozo!) szpilki. Inaczej przecież zbudowane są buty górskie. Ważne są na przykład dobrze wyprofilowane, usztywniające kostkę cholewy. Uchronią od urazów kostki, na przykład zwichnięcia, podczas niewłaściwego kroku na nierównościach. But wykonany powinien być z materiałów lekkich, chociaż sztucznych (ale w tym przypadku to zaleta – gdyż naturalne byłyby cięższe), które pozwolą stopom na swobodne oddychanie poprzez zawarte w materiałach membrany, np. goreteks.
Najlepsze modele trekkingowe wykonane mogą być z materiałów sztucznych najwyższej jakości, skóry licowej odpowiednio impregnowanej już przez producenta, zamszowej bądź też nubukowej. Takie obuwie łatwo się nie podda na szlaku, jest odporne na różne trudne warunki, na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki dobrej oddychalności (zapewnionej przez nowoczesną membranę) nie przyczyniają się do nadmiernego pocenia stóp. Często zawierają nawet odpowiednie, specjalistyczne wkładki, które same w sobie są przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
W butach wybieranych na górskie szlaki ważna jest również sztywność i nieścieralność podeszwy. Najwyższą technologię materiałów podeszwowych zapewnia opatentowany vibram. Jest on twardszy od innych materiałów stosowanych przy produkcji podeszwy.
Co jeszcze należy wiedzieć o butach trekkingowych? Powinno się o nie dbać nawet, gdy nie jesteśmy akurat w górach. Co jakiś czas dobrze je czyścić po użyciu i impregnować przy użyciu specjalnych substancji, nie uszkadzających zastosowanych membran. Uszkodzenie membrany spowoduje bowiem przepuszczalność wilgoci.