Dekoracja i wykończenie salonu to zadania wymagające. Jest to pomieszczenie o najbardziej „reprezentacyjnej” funkcji, na które zwrócą uwagę wszyscy Twoi goście. W salonie spędzasz czas w gronie bliskich i rodziny – co również jest dobrym powodem, by wykończyć go w sposób estetyczny. Ponieważ aranżacja salonu potrafi zająć dużo czasu, warto zapoznać się z naszym poradnikiem dotyczącym płytek podłogowych. Poznasz najciekawsze rozwiązania oraz dowiesz się jakie kryteria warto wziąć pod uwagę w czasie zakupów. 

Płytki w salonie? Oczywiście TAK! 

Wykończenie podłogi jest ważne, z uwagi na bezpieczeństwo całego pomieszczenia i osób korzystających z niego. Choć o wiele częściej wybierane są panele podłogowe lub inne formy posadzek drewnianych, to jednak również płytki mogą okazać się dobrym wyborem. Do niedawna jeszcze, płytkami wykładano podłogę niemal wyłącznie w kuchni i łazience. Obecnie doceniamy ich wyjątkowe walory wytrzymałościowe i ochronne, dlatego wykorzystujemy je także w pomieszczeniach o bardziej „sielskim” charakterze. 

O czym pamiętać, wybierając płytki do salonu? 

Nim dokonasz zakupu, warto przyjrzeć się bliżej przynajmniej kilku zestawom płytek podłogowych i zapoznać z ich parametrami użytkowymi oraz technicznymi. Ponieważ salon jest pomieszczeniem po którym chodzimy często, konieczne będzie uwzględnienie potencjalnych czynników szkodliwych. Zaleca się, by podłoga w pomieszczeniach często użytkowanych była wyłożona płytkami o klasie ścieralności IV-V. Zapewni ona wystarczający poziom osłony przed matowieniem i zadrapaniem. Związana z tą cechą jest też twardość, określana w skali Mohsa (1-10). Im wyższa wartość w tej skali, tym silniejsze i bardziej odporne są dane płytki. Zleca się, by w salonie znalazły się płytki o klasie nie mniejszej niż 6. 

Troska o płytki – jak powinna wyglądać? 

Niektóre płytki wymagają zastosowania specjalnych środków czystości i kosmetyków, które pomogą zachować je w dobrym stanie. Niekiedy są to impregnaty dedykowane do płytek wykonanych z określonych materiałów. Najczęściej jednak wystarczy regularnie przecierać płytki delikatnym mopem, by utrzymać je w dobrym stanie. 

Matowienie zagraża najbardziej płytkom wykonanym z marmuru oraz ich polerowanym gresowym odpowiednikom. Dlatego należy stosować je wyłącznie na ścianach, a nie podłodze. 

Rodzaje płytek podłogowych w salonie 

Wybierając płytki do salonu, warto wziąć pod uwagę jego metraż oraz zamierzony efekt aranżacyjny, jaki pragniesz osiągnąć. Im większe jest dane pomieszczenie, tym lepsze możliwości ekspozycyjne będzie ono oferować. Oczywiście, również w salonie o niewielkiej powierzchni płytki mogą wyglądać efektownie.

Najczęściej wybieranymi materiałami na płytki są glazura, gres i terakota. Są to płytki dostępne w setkach (albo i więcej) różnorodnych egzemplarzy. Mogą różnić się typem wykończenia, kolorystyką, obecnością motywów graficznych, kształtem i rozmiarem. Zdecydowanie częściej wybór pada na kolory stonowane i jasne, które pomogą rozświetlić całe pomieszczenie.

Płytki wykonane z tych materiałów można bez problemów łączyć z systemami ogrzewania podłogowego. Choć często towarzyszą im panele, to jednak również płytki okazują się świetnym uzupełnieniem instalacji. Sprawnie przewodzą ciepło i oddają je do swojego otoczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here