Czerwony ryż jest wyjątkowy odmianą ryżu, która zawdzięcza swoją oryginalną barwę wysokiej zawartości antocyjanów. Oznacza to, że ryż czerwony posiada szereg korzystnych właściwości dla zdrowia. Czerwony ryż może być stosowany w kuchni podobnie jak tradycyjny biały ryż, a ekstrakt z fermentowanego czerwonego ryżu jest cennym składnikiem suplementów diety. Czym dokładnie jest czerwony ryż? Czym wyróżnia się od tradycyjnego ryżu? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/czerwony-ryz-co-go-rozni-od-innych-odmian-ryzu/
Czerwony ryż – czym dokładnie jest?
Czerwony ryż to charakterystyczna odmiana ryżu. Posiada kilka gatunków. Występuje pod postacią zboża – długoziarnistego, średnioziarnistego i krótko ziarnistego. Ich klasyfikacja pozwala rozróżnić ryż biały, czerwony, brązowy, czarny, a także poddany obróbce termicznej, czyli prażony, gotowany i błyskawiczny. Cechą wspólną wszystkich tych odmian ryżu jest duża zawartość skrobi oraz niewielka ilość białka i tłuszczu. Warto jednak zwrócić uwagę na różnice, które nie ograniczają się jedynie do koloru.
Chodzi tutaj przede wszystkim o wartości odżywcze ryżu, które decydują w dużej mierze o ilości zawartych w nim składników, takich jak witaminy, związki mineralne oraz błonnik. To wszystko zależne jest od stopnia przetworzenia ziarna.
Ryż czerwony – właściwości odżywcze
Ryż czerwony ustępuje twoimi wartościami jedynie czarnym ziarno. Ryż czerwony działa prozdrowotnie. Posiada barwniki, w które zwane są proantocyjanidami. Pozwala zwalczać stany zapalne, chroni naczynia krwionośne oraz korzystnie wpływa na wzrok. Mam też właściwości antynowotworowe. Ryż czerwony posiada też znacznie większą ilość żelaza niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania czerwonych krwinek.
Jak gotować czerwony ryż?
Czerwony ryż gotuje się nieco dłużej, niż tradycyjny biały ryż. Żeby ugotować 100 g ryżu, należy zalać 400 ml wody oraz gotować do miękkości lub do wyparowania wody, czyli około 35 – 45 minut. Czerwony ryż idealnie komponuje się z warzywami oraz z serem Halloumi, kurczakiem marynowanym w sosie sojowym czy komosą ryżową.
Zobacz też: http://fashionshake.pl/orzechy-pekan-czym-sa-i-jakie-sa-ich-wartosci-odzywcze/