Od wielu lat, a nawet dekad obcasy są uznawane za nieodzowny atrybut kobiecości i seksapilu. W związku z tym powszechnym przekonaniem wiele współczesnych kobiet posiada w swojej szafie przynajmniej jedną parę szpilek lub czółenek na obcasie, nawet jeśli zakłada je tylko na wyjątkowe okazje. Nie ma co ukrywać, buty na obcasie optycznie wyszczuplają i wysmuklają sylwetkę, wydłużają nogi, a kobieta na obcasach mimowolnie porusza się w inny, nieco bardziej zmysłowy sposób. Warto jednak przyjrzeć się obcasom od medycznej strony i ich wpływowi na zdrowie.
Wbrew pozorom noszenie obcasów ma też swoje korzyści. Wyniki badań pokazują, że noszenie wysokich obcasów ma pozytywny wpływ na mięśnie dna miednicy, a to z kolei ma przełożenie na seksualność kobiety i jej doznania.
Dodatkowo udowodniono, że niewielkie podniesienie pięty ma korzystny wpływ na kręgosłup. Wyliczono optymalną wysokość obcasa, która wynosi od 2,5 do 4 centymetrów.
Niestety negatywnych skutków długotrwałego noszenia butów na obcasie jest znacznie więcej, niż korzyści. Pomijając dyskomfort i ból spowodowany ciasnym obuwiem i nienaturalnym wygięciem stopy noszenie bardzo wysokich szpilek może powodować na dłuższą metę płaskostopie lub bolesne odciski czy halluksy. Dodatkowo w wysokich obcasach dosyć mocno obciążamy kolana, powodując napięcie mięśni i związane z nim problemy ze stawem kolanowym.
Ponadto długotrwałe noszenie obcasów powoduje bóle kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, a także może przyczyniać się do powstania lordozy w skutek jego nienaturalnego wygięcia.
Częste zakładanie szpilek może również przyczynić się do powstawania żylaków. Noszenie obcasów wyższych niż 7 centymetrów powoduje wzrost ciśnienia w naczyniach krwionośnych, a to wszystko w dłuższej perspektywie może powodować obrzęki, bolesność oraz nieestetyczne wybroczyny w postaci pękających naczynek. Kolejnym negatywnym skutkiem jest to, chodzenie w obcasach sprawia, że ścięgna Achillesa ulegają zgrubieniu i usztywnieniu, a włókna mięśniowe łydki skracają się nawet o kilkanaście procent. U kobiet, u których doszło do tego typu deformacji początkowe przerzucenie się na obuwie na płaskiej podeszwie może być niekomfortowe oraz sprawiać ból, a nawet grozić wystąpieniem kontuzji.
Naukowcy i badacze zgodnie twierdzą, że buty na obcasie może mieć negatywy wpływ na nasze zdrowie. Zalecają by buty tego typu nosić z rozwagą i raczej rzadziej niż częściej. Warto również przy zakupie kierować się nie tylko samym wyglądem obuwia, ale też tym, jak leży na stopie oraz czy jego obcas jest stabilny. Najlepiej wybierać te buty, które mają grubszy, tak zwany klockowaty obcas.
Lekarze zachęcają również do wykonywania prostych ćwiczeń wzmacniających. Przykładowymi ćwiczeniami do wykonywania samodzielnie w domu mogą być: stawanie na palcach i łagodne opadanie na pięty lub ściąganie palców stopy w stronę łydki. Bardzo dobrze sprawdza się także zwijanie palcami u stóp np. ręcznika albo podnoszenie z ziemi palcami długopisu/ołówka.