Prace fizyczne związane są często z podwyższonym ryzykiem urazów. Jedną z części ciała, która wymaga ochrony, są stopy. Nawet pozornie niewielki uraz, powstały na skutek na przykład upadku ciężkiej cegły na palec, może wyeliminować nas z pracy na jakiś czas lub solidnie nam ją utrudnić. W części zawodów odpowiednia odzież ochronna, w tym używanie butów roboczych jest wymogiem uregulowanym normami ISO.

Buty robocze nie są drogie, ich ceny zaczynają się już od 50 złotych. Istnieją modele damskie i męskie, letnie, przejściowe i zimowe. Największy wybór butów roboczych posiadają zwykle sklepy internetowe, jednak znajdziemy je również w wyspecjalizowanych sklepach stacjonarnych z odzieżą roboczą oraz w marketach typu Mrówka, Castorama, Obi czy Jula.

Współczesne buty robocze są nie tylko praktyczne, ale i bardzo estetyczne. Znajdziemy modele przypominające chodaki, sandały, tenisówki, trapery oraz kalosze. Możemy wybrać wysokość buta- przed lub za kostkę, a także ocieplenie lub jego brak. Na lato znajdziemy modele przewiewne, z siateczkami. Część modeli wyposażona jest w metalowe podnoski, wkładki antyprzebiciowe, ochronę śródstopia czy ochronę kostki. Buty robocze, które spełniają także funkcje ochronne, nazywane są butami ochronnymi.

Funkcją butów ochronnych jest zabezpieczenie nie tylko przed urazami, ale także przed wpływem substancji żrących, toksycznych, wilgoci oraz działania temperatur. Wybór modelu powinien być pokierowany przede wszystkim rodzajem pracy, którą planujemy wykonywać. Ważne jest też, aby buty te były wygodne, w końcu będą na naszej stopie znaczną część dnia. Dla osób o nietypowych wymiarach stóp, np szczególnie szerokich, warto szukać modeli, których producenci uwzględnili taką sytuację. Pamiętajmy też, że w trakcie ciężkiej pracy lub w wysokich temperaturach stopa potrafi puchnąć. Dlatego nie warto wybierać butów ściśle dopasowanych w trakcie mierzenia, lepiej wybrać te większe o pół numeru. Buty robocze, ze względu na przeznaczenie wykonywane są z różnorodnych materiałów- tkanin, tworzyw lub skór. Podeszwy przeważnie pełnią funkcje antypoślizgowe. Podeszwy wykonywane są zwykle z poliuretanu lub z dodatkowo pokrywane warstwą nitrylu, zwiększającą ich odporność na chemikalia.

Wszystkie modele butów roboczych posiadają dokładne informacje dotyczące ich właściwości. Używane są w tym celu oznaczenia norm ISO spełniane przez obuwie oraz liczby i symbole dotyczące stopnia ochrony, których znaczenie znajdziemy w specjalnych tabelach.

Ze względu na poziom zapewnianego bezpieczeństwa obuwie dzielimy na bezpieczne, ochronne i zawodowe:

– obuwie bezpieczne (S od ang. „safety) spełnia wymagania normy PN-EN ISO 20345. Palce w takim obuwiu chronią podnoski testowane przy pomocy energii równej 200 J.

– obuwie ochronne (P od ang. „protective”) – spełnia wymagania normy PN-EN ISO 20346 i posiada podnoski testowane przy pomocy energii 100 J.

– ouwie zawodowe (O od ang „occupational”) – spełnia wymagania normy PN-EN ISO 20347 i chroni przed urazami w miejscu pracy, ale nie posiada podnosków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here