Kupowanie butów dla kilkulatka to prawdziwa zmora wszystkich rodziców. Kilkuletnie dzieci nie potrafią zwykle usiedzieć w miejscu, wiercą się i niecierpliwią, a przymierzenie im kilku par butów graniczy z cudem. Na szczęście coraz więcej sklepów z obuwiem dziecięcym wychodzi na przeciw oczekiwaniom rodziców i montuje w sklepach specjalne miejsca z kanapą i telewizorem, w którym przez cały czas lecą bajki. W takich sklepach maluch choć na chwilę siada spokojnie przed telewizorem, a rodzice mogą w tym czasie przymierzać mu kolejne buty.
Niestety – niewiele rodziców zdaje sobie sprawę z faktu, że u kilkulatka stopa nadal się kształtuje i buty dziecięce powinny zostać odpowiednio dobrane. Wiele mam kupuje swoim pociechom buty z wizerunkami ulubionych postaci z bajek, bo wie, że w takich butach maluch będzie chodził z radością. Niestety większość takiego obuwia jest droga, a cena nie jest podyktowana jakością lecz obecnością bohatera z bajki na bucie. Takie buty ulegają szybkiemu zniszczeniu, a co gorsza – mogą bardzo negatywnie wpływać na rozwój stopy u dziecka.
Jak zatem kupić buty dziecięce, żeby pomagały, a nie szkodziły? Kupując buty zwróćmy na początku uwagę z jakiego materiału są wykonane. Skóra i inne materiały naturalne są mile widziane, gdyż dzięki temu noga dziecka może oddychać i nie poci się. Nie trzeba chyba wyjaśniać, ze spocona stopa ulega szybkiemu wyziębieniu i maluch może się od niej rozchorować?
Materiał obuwia to oczywiście nie wszystko. Kupując buty dla kilkuletniego dziecka trzeba zwrócić uwagę, czy posiadają one profilowaną wkładkę. Wkładka taka sprawia, że stopa znajduje się cały czas w odpowiednim położeniu i ryzyko jej deformacji jest zminimalizowane praktycznie do zera.
Ostatnim kryterium w wyborze obuwia zimowego jest podeszwa. Spód buta musi właściwie amortyzować wstrząsy, które powstają przy kontakcie stopy z podłożem. Oprócz właściwej amortyzacji obuwie powinno mieć bieżnik i być antypoślizgowe. Każdy rodzic chyba wie, ile energii ma kilkulatek i jak łatwo o poślizgnięcie u tak ruchliwego dziecka.
Kupując buty dziecięce wiele osób stara się zaoszczędzić, gdyż wie, że maluch może nie zdążyć nawet przechodzić w nich jednego sezonu. Pamiętajmy jednak, jak ważne jest zdrowie i odpowiednie kształtowanie stopy w takim wieku. Możemy oszczędzać na koszulkach, czy spodniach, jednak buty powinny być naprawdę dobrej jakości. Złe obuwie powoduje deformację stopy, a w dalszej kolejności może nawet przyczyniać się do wad kręgosłupa.
Pamiętajmy też, że obuwie kupione dla jednego dziecka nie powinno być używane przez inne dzieci. Ten błąd popełniają często rodzice – myślą, że skoro starsze dziecko nie zniszczyło butów to przydadzą się one młodszemu dziecku za rok. To duży błąd, gdyż każde dziecko ma inną stopę i chodząc rozpycha i ściera bucik po swojemu. Noszenie obuwia używanego kiedyś przez inną osobę także prowadzi do deformacji stopy, nawet jeśli jest to porządne obuwie – ze skóry, amortyzujące wstrząsy i posiadające anatomiczną wkładkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here