Obowiązkowe badania techniczne samochodów mają na celu sprawdzenie ich stanu technicznego przed dopuszczeniem do jazdy po drogach publicznych. Gdzie można wykonać badanie techniczne swojego auta?

Większość właścicieli samochodów osobowych musi jeździć na badania techniczne raz do roku – tylko posiadacze nowszych aut mogą robić to rzadziej.

W trakcie badania technicznego diagnosta sprawdza wszystkie kluczowe układy i części pojazdu, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy. W przypadku stwierdzania usterek, może nie podbić badań technicznych, więc auto będzie wymagało naprawy przed ponownym przeglądem.

W związku z badaniami technicznymi pojazdów często pojawia się jedno pytanie – gdzie można pojechać na przegląd? Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego miejsca ma duże znaczenie.

Badania techniczne samochodów – rejonizacja nie obowiązuje

Przede wszystkim warto wskazać, że w przypadku badań technicznych samochodów nie obowiązuje żadna rejonizacja, czyli z usługi można skorzystać w każdej miejscowości w kraju.

Przykładowo, gdy potrzebne są badania techniczne Warszawa jest często wybieranym miastem, ponieważ tam mieszka wiele osób – także tych, które zameldowane są w innych miejscowościach w kraju.

Zwróć uwagę na ofertę stacji kontroli pojazdów!

Wielu kierowców myśli, że badania techniczne dla swojego pojazdu można wykonać w każdej stacji kontroli pojazdów. W rzeczywistości jednak nie zawsze jest to możliwe!

Stacje dzielą się na okręgowe oraz podstawowe, przy czym te drugie wykonują tylko wybrane rodzaje badań dla określonych rodzajów pojazdów.

Przykładowo, gdy stacja wykonuje badania aut osobowych, powinna być oznaczona jako B, a gdy aut ciężarowych, jako C.

Jeśli mamy samochód zasilany gazem, musimy szukać stacji kontroli pojazdów wykonującej badania takich aut – stacje te oznaczone są małą literą „c”.

Gdy auto zostało skierowane na badanie techniczne przez organ kontroli ruchu drogowego, w takim przypadku stacja musi mieć oznaczenie mała literą „e”.

Zatem jeśli chcemy wykonać badania techniczne, warto wiedzieć, na jaką stację się zdecydować, aby przeprowadzić je zgodnie z wymogami prawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here