Czy opakowania plastikowe mogą pokonać swych metalowych odpowiedników?

0
554

Zwolenników tezy głoszącej, że pojemniki stalowe lepiej od plastikowych sprawdzają się w roli zabezpieczenia przed działaniem niebezpiecznych płynów, jest wciąż bardzo dużo. Tymczasem każdy producent opakowań plastikowych dokłada wszelkich starań, by jego rozwiązania były stale ulepszane. Ich owocem jest nowa generacja opakowań, które spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Materiał topliwy? To nie problem!

Opakowania plastikowe mogą sprawdzać się w obrocie łatwopalnymi płynami. Owszem – również i one się topią. Niemniej w przypadku takich rozwiązań jak pojemniki plastikowe producent dokłada wszelkich starań, by topiły się one tylko powyżej poziomu płynu. Dzięki temu nawet silnie łatwopalne substancje, nie rozlewają się w pomieszczeniu, co oczywiście znacznie ogranicza zasięg pożaru. Alternatywne (i konkurencyjne) pojemniki metalowe, nie zapewniają – zwłaszcza w przypadku długotrwałego pożaru – tak skutecznego poziomu ochrony.

Jak uziemić plastik?

Każdy producent pojemników plastikowych wie, że jeśli jego opakowania mają zabezpieczać artykuły łatwopalne (zwłaszcza ciecze), muszą być odpowiednio uziemione. Sceptyk powie, że plastiku nie da się uziemić. W praktyce da się, poprzez np. zatopienie wewnątrz jego struktury specjalnego, węglowego „rusztowania”. Dzięki niemu producent pojemników plastikowych może zagwarantować, że jego wyrób odprowadzi ładunki elektrostatyczne do ziemi, chroniąc łatwopalną ciecz np. przed zapaleniem i wybuchem.

Trwałość ma znaczenie

Opakowania wykonane z plastiku charakteryzują się wysokim stopniem ochrony przed działaniem np. żrących chemikaliów. Każdy producent opakowań plastikowych wprowadza do swej oferty materiały, które z łatwością radzą sobie z korozją lub innymi, szkodliwymi oddziaływaniami. Nie można tego powiedzieć o stali, która – mimo swej twardości – łatwo ulega korozji na skutek działania niektórych substancji chemicznych.

Podsumowując, w przypadku rozwiązań takich jak ochronne pojemniki plastikowe producent ma ogromne pole manewru. Pod tym względem spektrum dostępnych materiałów i technologii jest bardzo szerokie i – co równie ważne – stale ewoluuje. Może właśnie dlatego twórcy opakowań z plastiku stale stawiają na nowe technologie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here