Bieganie jest sportem, który może uprawiać praktycznie każdy bez większego przygotowania. Ma szereg pozytywnych właściwości dla naszej kondycji i zdrowia. Rozpoczynając przygodę z bieganiem, należy jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo i swoją wygodę, w odpowiedni sposób wybierając odzież i obuwie do biegania, by zapewnić odpowiednią ochronę naszemu ciału.
Jak dobrać buty do biegania? Czynniki, od których zależy dobry wybór to teren, po którym będziemy biegać, a także nasz dotychczasowy tryb życia. Najważniejsze jednak jest, by buty były wygodne i komfortowe. Dzięki odpowiednio dobranym butom będziemy mieć komfort podczas biegania, zmniejszymy ryzyko kontuzji i ewentualny ból wynikający z dotychczasowego zaniedbania sprawności fizycznej.
Wybierając buty, powinniśmy dowiedzieć się, w jaki sposób stawiamy stopę. Trzeba tutaj zauważyć, jak układają się nasze stopy podczas chodu lub biegu – jeśli stopa obraca się do wewnątrz, mówimy o pronacji. Supinacja to z kolei ruch stopy na zewnątrz. Możemy również być neutralni, co następuje wtedy, gdy stopa wykonuje prawidłowy ruch – ciężar ciała rozprowadza się równomiernie po całej stopie. Wówczas nasze buty powinny być amortyzujące, ale pozbawione stabilizatora stopy – osoby, którym stopa „ucieka” na zewnątrz lub do wewnątrz, powinny zainwestować w buty, które ją ustabilizują.
Jeśli mamy normalne podbicie stopy, powinno się wybrać model z systemami stabilizującymi. Dla przyszłych biegaczy z niskim podbiciem polecane są buty podtrzymujące, które są sztywne i kontrolują ruch stopy. Osoba z wysokim podbiciem stopy powinna wybrać buty z systemami amortyzującymi. Odpowiednio dobrane buty uchronią nas przed urazami i wstrząsami.
Gdzie będziemy biegać? To powinno być kolejne pytanie, które zadamy sobie przed wejściem do sklepu z obuwiem sportowym. Buty przeznaczone do biegania na ulicy i innych twardych, ubitych powierzchniach są lekkie i elastyczne. Te przeznaczone do biegania w terenie – po kamieniach, piachu, błocie – są twarde, posiadają odpowiedni błotnik i zapewniają większą stabilizację stopy, a także większą przyczepność na nierównościach i wzniesieniach.
W razie potrzeby nie wahaj się skorzystać z pomocy obsługi sklepu specjalistycznego, którzy służą swoją wiedzą. Nim dojdzie do zakupu, warto również wiedzieć, jak często będziemy biegać i ile kilometrów pokonywać. Buty powinny być dostosowane do nas, do naszego stylu biegania. Odpowiednio dopasowane, uchronią nas przed kontuzją oraz pozwolą cieszyć się większym komfortem podczas treningu biegowego.
Buty, nie tylko te sportowe, powinno się kupować po południu, gdy nasze stopy będą zmęczone i nabrzmiałe po całym dniu. Unikniemy wtedy sytuacji, gdy kupimy za małe buty – a podczas treningu stopy również będą zmęczone i napuchnięte. Mierzyć też je warto w skarpetach używanych do treningu, by upewnić się, że będziemy mieć wystarczająco miejsca w bucie. But powinien trzymać stopę, ale najdłuższy palec powinien mieć swobodę ruchu. Pięta nie powinna się ruszać i ocierać o but.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here